Ολυμπιακός-Μονακό 86-65: Βασιλιάς στο απόρθητο κάστρο του! (hls)

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε επί της ομάδας του πριγκηπάτου, της Μονακό, κάνοντας το "6 στα 6" στην έδρα του αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα

Ο βασιλιάς στο κάστρο του ΣΕΦ Ολυμπιακός δεν επέτρεψε ούτε στην ομάδα του πριγκηπάτου, τη Μονακό, να τον αμφισβητήσει και το κράτησε απόρθητο, κάνοντας το “6 στα 6” εντός έδρας μέχρι τώρα αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα! Οι “ερυθρόλευκοι” θριάμβευσαν με το εμφατικό 86-65 και έφτασαν στο6-2 στη βαθμολογία, συνεχίζοντας με άλλον αέρα στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός χρωστά τα πάντα στο παιχνίδι με τους Μονεγάσκους στην άμυνά του. Από εκεί ξεκίνησαν όλα, και κυρίως από τον τρόπο που άρχισε να παίζει από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μετά. Διότι, στην πρώτη περίοδο η Μονακό, με λυμένα τα φρένα του Τζέιμς, την έκλεισε προηγούμενη 17-27. Σταδιακά οι νικητές βελτίωσαν και την επιθετική τους επίδοση κι έφτασαν στην έκτη σερί εντός έδρας νίκη τους, κάνοντας το καλύτερό ξεκίνημά τους στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκα, από τότε που αυτή τρέχει με το υπάρχον σύστημα.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Θυμηθείτε εδώ το match center του αγώνα

Τα… χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, λοιπόν, η Μονακό έκανε πάρτι! Νωρίς βρέθηκε στο 4-7 (8:01” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου) και λίγο αργότερα, στα 6:33” πριν τη λήξη στο +7 (9-16) με τον Άντζουσιτς. Δυόμιση λεπτά αργότερα (4:08”) ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 14-21 και ο ίδιος στα 3:16” με βολές το 14-23. Η διαφορά πήγε και στο +11 για τη Μονακό, στα 2:34”, με κάρφωμα του Χολ, για να κλείσει τελικά 17-27. Είναι η περίοδος, κατά τη διάρκεια της οποίας ο Ολυμπιακός είχε χάσει το ρυθμό του σε άμυνα κι επίθεση και ο Τζέιμς πραγματικά έκανε ό,τι ήθελε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε παίκτες στην πεντάδα του, και ήταν φανερό από την αρχή ότι ο προσανατολισμός του Ολυμπιακού ήταν να συμμαζευτεί αμυντικά. Με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Ζαν Σαρλ από τον πάγκο, μπορεί σε πρώτη φάση η διαφορά να μην έπεσε (21-32 στα 6:06 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου), όμως, ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι έβγαλαν τους φιλοξενούμενους από τον αρχικό ρυθμό τους και τους έκαναν να χάσουν τον οίστρο τους.

Στα 5:03” ο Λαρεντζάκης πήγε τη διαφορά στους -8 για τον Ολυμπιακό (26-34), στα 3:43” ο Γουόκαπ έκανε το 28-34 και στα 3:12” ο Σλούκας το 30-34. Η Μονακό κατάφερε να βάλει 4 πόντους ως το τέλος του ημιχρόνου, και τελικώς η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Ζαν Σαρλ να κάνει το 35-38 στα 0:41”, σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε. Η μεγάλη αντεπίθεση του Ολυμπιακού είχε αρχίσει, με ένα επί μέρους 18-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Έδωσε παράσταση στο δεύτερο!

Η τρίτη περίοδος είχε πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ. Στα 7:48” έκανε το 40-41 και στα 6:04” έδωσε πρώτη φορά το προβάδισμα, κάνοντας το 42-41. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός μόνο αύξανε τη διαφορά κόντρα στη Μονακό. Στα 4:46” ο Φαλ έκανε το 47-43 και στα 3:37′ ο Ντόρσεϊ το 49-43. Ο ίδιος στα 3:17” έκανε το 51-43, στα 2:21” ο Βεζένκοφ το 54-46 και στα 2:00” ο Ντόρσεϊ το 55-46. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν προσωρινά, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 59-52 -και τον Ολυμπιακό να έχει κάνει ένα επί μέρους 24-14.

Απελευθερωμένοι από το άγχος πλέον οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν σε σόου την τελευταία περίοδο! Κλείδωσαν εντελώς τη Μονακό στην επίθεσή της, και λύθηκαν στη δική τους. Την… καταγραφή ξεκίνησε ο Ντόρσεϊ στα 9:11” πριν το φινάλε, κάνοντας το 61-52. Με πρωταγωνιστές αυτόν, τον Ζαν Σαρλ και τον Παπανικολάου, η διαφορά μεγάλωνε και μεγάλωνε! Έφτασε στους +23 στο 1:09” πριν την τελευταία κόρνα (84-61), για να κλείσει το σκορ 86-65 (27-13 το επί μέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο), στους +21 για τους “ερυθρόλευκους” και τον κόσμο να το γλεντάει στο ΣΕΦ!

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σκορ τράβηξαν για τον Ολυμπιακό οι Ντόρσεϊ (18π., 7/10 β., 4/7 2π., 1/6 3π. και 4 ασίστ) και Ζαν Σαρλ (18 π., 4/6 β., 7/9 2π., 5 ρ., 2 ασιστ, 2 κλ.), με τους Βεζένκοφ (10 π., χωρίς κανέναν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μάζεψε και 10 ρ.,), Παπανικολάου (11 π.) και Ουόκαπ (11 π.) να είναι κι αυτοί διψήφιοι. Γενικώς, πάντως, παρότι το σκορ πήγε ψηλά για τον Ολυμπιακό, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στις βολές (17/27) και στα τρίποντα (7/25). Μάζεψαν, όμως, 47 ριμπάουντ και έβγαλαν 18 ασίστ.

Κλειδί για τη νίκη του Ολυμπιακού ήταν η αποδόμηση του τρόπου παιχνιδιού του Τζέιμς, ο οποίος στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε ζημιές. Τελικώς, ο… θολωμένος από την τρίτη περίοδο και μετά Αμερικανός γκαρντ της Μονακό, όσο περνούσε η ώρα έκανε απανωτά λάθη και ενώ μπήκε εξ αρχής φουριόζος τελείωσε το ματς με μόλις 7 πόντους, (2/3 β., 1/7 2π., 1/4 3π., 8 ασίστ και 5 λάθη).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65