Oλυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 67-65: Ο Σλούκας κράτησε απόρθητο το «κάστρο» (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε τον έλεγχο του ρυθμού μετά το 26', αλλά ο Σλούκας ανέλαβε επί προσωπικού για την 5η νίκη της ομάδας του.

Ο Κώστας Σλούκας έγινε ο “φρουρός” του απόρθητου “κάστρου” του ΣΕΦ, για την 5η νίκη του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, κόντρα στην Φενερμπαχτσε (67-65), καθώς σκόραρε με 3ποντο το 65-62 στα 39”, έκανε φάουλ στον Πολονάρα που ισοφάρισε με…έμμεσο τρίποντο (65-65) στα 18”, αλλά ο Σλουκας και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 67-65 στα 2” πριν από την λήξη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με ενέργεια και αυτοσυγκέντρωση το παιχνίδι, προηγήθηκε με 5-0 και 19-14 στο τέλος του α’ δεκάλεπτου, έχοντας προσέξει την άμυνα του, με εξαίρεση τον Ντε Κολό που διατηρούσε την επαφή της Φενέρ με το σκορ. Δυο ασίστ από τον Ουοκάπ και δυο “καρφώματα” από τον Φαλ, ενώ οι Παπανικολάου και Ντόρσει συνέβαλαν καθοριστικά στην παραγωγή του σκορ. Η Φενέρ άρχισε καλύτερα στην 2η περίοδο και «απάντησε«» στο προβάδισμα των γηπεδούχων με ισοφάριση, μετατρέποντας το 27-21 σε 27-27. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε ταυτόχρονα τους Σλούκα και Λαρεντζάκη, βρίσκοντας εκ του αποτελέσματος το ιδανικό δίδυμο στην περιφέρεια, γιατί ο μεν πρώτος απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του, οργάνωσε υποδειγματικά την επίθεση του Ολυμπιακού, ο δε δεύτερος “σκότωσε” την Φενέρ με 8 πόντους και μια ασίστ (πεσμένος στο παρκε!) σε διάστημα 3 λεπτών και 33 δευτερολέπτων. Ο Ολυμπιακός με σερί 13-0 προηγήθηκε εκ νέου με 40-27 και “έκλεισε” το α’ ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων.

Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν με…ευλάβεια το προβάδισμα των 11 πόντων στα έξι πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, αλλά στο υπόλοιπο διάστημα, απώλεσαν την αυτοσυγκέντρωση τους, κυρίως στην άμυνα και δέχτηκαν σερί 11-0 από το 55-42 έως το 55-53. Στην επίθεση, τα περιφερειακά σουτ ήταν άστοχα και η Φενέρ ελέγχοντας τα αμυντικά ριμπάουντ, δεν έδωσε δεύτερη ευκαιρία στους γηπεδούχους.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε ευνοϊκά για την τουρκική ομάδα, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε την επιθετική αφλογιστία του, σκοράροντας δυο βολές του Μακ Κισικ στα πρώτα πέντε λεπτά, με αποτέλεσμα η Φενέρ να ανακτήσει το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή δυο-τριών πόντων. Οι περιφερειακοι παίκτες του Ολυμπιακού, επέμεναν σε άστοχα σουτ 3 πόντων, ενώ η Φενέρ που προηγήθηκε με 59-62, ήταν επίσης βιαστική στην επίθεση της και επιδόθηκε σε…διαγωνισμό άστοχων τριπόντων. Ο Σλουκας έγραψε το 65-62 στο 1′ 39” πριν αππο την λήξη, στο 1′ 16” ο Ουοκαπ αστοχησε σε 3ποντο, ο Γκουντουριτς τον…μιμήθηκε, αλλά στον επόμενο αιφνιδιασμό της Φενέρ, ο Πολονάρα πέτυχε το 65-64 και με μια εύστοχη βολη από το φαουλ του Σλουκα, ισοφάρισε σε 65-65 στα 39”.

Όμως ο Σλούκας και πάλι ανέλαβε με ηγετική πρωτοβουλία να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στην νίκη με το καλάθι του, μπροστά στον Βέσελι, στα 2” πριν απο την λήξη. Ο Γκούντουριτς από τα 9 μέτρα, αστόχησε…

Δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-56, 67-65