Βιλερμπάν-ΤΣΣΚΑ 70-68: Ο Οκόμπο “μίλησε” στο τέλος

Με καλάθια του Οκόμπο και γρανιτένια άμυνα η Βιλερμπάν επικράτησε με 70-68 της ΤΣΣΚΑ στο «Αστρομπάλ» για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Έλιε Οκόμπο πήρε τις δύο τελευταίες επιθέσεις όταν η μπάλα «έκαιγε» παίζοντας απομόνωση και κατάφερε να κάνει πρώτα το 68-67 και στην συνέχεια το 70-68.
Στα 11,7’’ ο Κλάιμπερν κέρδισε φάουλ, έβαλε την πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη, με πολλούς παίκτες να πέφτουν στη διεκδίκηση της μπάλας αλλά και τα δευτερόλεπτα να τρέχουν.
Τελικά στην εκπνοή ο Κλάιμπερν αστόχησε και στο τρίποντο που επιχείρησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη και να την πανηγυρίζουν μπροστά στους εκστασιασμένους οπαδούς τους.
Η νίκη ήρθε με καταπληκτική άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ με την Βιλερμπάν να παίρνει 49 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 17 επιθετικά, ενώ η ΤΣΣΚΑ μάζεωε 32 εκ των οποίων μόλις 9 επιθετικά.
Η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 26-13 με τους Λάιτι και Φαλ να κυριαρχούν. Η ΤΣΣΚΑ βελτιώθηκε κάπως με Χάκετ και Φόγκμαν στην επίθεση αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 39-30.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ρωσική ομάδα έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα της και γύρισε το ματς στο 51-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μάχη και καλάθι-καλάθι με την ιστορία να λήγει υπέρ της Βιλερμπάν.
Για τους γηπεδούχους, Οκόμπο 14π., 4ρ., 3 ασίστ, Φαλ 12π., 10ρ., Λάιτι 10π., 6ρ., Τζόουνς 9π., 5ρ., 3 ασίστ, ενώ για την ΤΣΣΚΑ, , Χάκετ 16π., 2ρ., 2 ασίστ, Φόγκμαν 13π., 6ρ., Μπολομπόι 8π, 5ρ., Σβέντ 10π., 5 ασίστ.