«Διπλό» στην Πόλη η Μπάμπεργκ (video)

Μεγάλη νίκη με σπουδαία ανατροπή στο σκορ πανηγύρισε η Μπάμπεργκ που επικράτησε με 89-78 της Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη.

Μεγάλη νίκη με σπουδαία ανατροπή στο σκορ πανηγύρισε η Μπάμπεργκ που επικράτησε με 89-78 της Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη. Μετά από ένα ισόπαλο (18-18) πρώτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι πήραν σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο (50-36), αλλά οι Γερμανοί έκρυβαν τον καλό τους εαυτό για το δεύτερο μέρος.

Η Μπάμπεργκ μάζεψε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας στο -7 (64-57) και ανέβασε στροφές στην τελευταία, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 32-14 υπέρ της. Ο Βασιλειάδης με 18 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της Εφές, ενώ από την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Σμιθ με επίσης 18 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 18-18, 50-36, 64-57, 78-89

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 18 (4), Ερντέν 8, Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 9, Γκόρντον 8, Χόπσον 17, Ντραγκίσεβιτς 8, Πλάνινιτς 5

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλτσμπερι, Σάντερς 9, Ράιτ 9, Τάντα, Βελίτσκοβιτς 11, Γιάκομπσεν 4, Γκαβέλ 13, Σμιθ 18 (4), Ζίρμπες 12, Φίσερ 13