Και τα θρίλερ με το μέρος του (video)

Το άστοχο τρίποντο του Σάφαρτζικ στην εκπνοή, έδωσε στον Ολυμπιακό τη μεγάλη νίκη με 105-103 στο Μόναχο επί της Μπάγερν, με τους πρωταθλητές να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στα 19 ματς. Μεγάλο ματς από Περπέρογλου.

Μετά από ένα «run and gun» παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έκανε το 8/8 στην Ευρωλίγκα και το 19/19 σε όλες τις διοργανώσεις, σουτάροντας με το φοβερό 45% στα τρίποντα (14/31).

Ο Σπανούλης τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 25 σκόραρε ο πολύτιμος Περπέρογλου. Ο Ντιλέινι με 22 και ο Σάφαρτζικ με 21 διακρίθηκαν από τη Μπάγερν.

Πολύ… τρέξιμο

Ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εξοντωτικός. Μπάγερν και Ολυμπιακός έδωσαν πολύ γρήγορο τέμπο στο ματς, κάτι που αρχικά φάνηκε να εξυπηρετεί τους «ερυθρόλευκους». Βρίσκοντας στόχο από μακριά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-4 για να απαντήσουν οι Βαυαροί με τους Μπέντσινγκ και Σάβοβιτς (11-12).

Ο Ντάνστον έκανε σπουδαίο παιχνίδι κάτω από τις δύο ρακέτες, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν υστέρησε σημαντικά σε αυτό το διάστημα. Η διαφορά ανέβηκε στους 9 για πρώτη φορά (19-28), με Πέτγουεϊ και Λο να παίρνουν την επιθετική σκυτάλη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-28 με τον Σάφαρτζικ να «ζεσταίνεται» ενόψει συνέχειας.

Με τα φρένα σπασμένα

Ο Γερμανός φρόντισε να εξαλείψει το χάντικαπ της ομάδας του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα, διαμόρφωσε το 35-35, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του.

Η πρώτη εμφάνιση του Καββαδά με τη φανέλα των Πειραιωτών, σκόρπισε χαμόγελα, αφού ο 21χρονος σέντερ τα πήγε περίφημα απέναντι στον «τεράστιο» Μπράιαντ. Οι 6 πόντοι του μάλιστα σε αυτό το διάστημα, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα σερί 10-0 για να διαμορφώσει το 42-51, με τον Σπανούλη να κάνει μεγάλο ματς οργανωτικά αλλά και εκτελεστικά.

Οι δύο αντίπαλοι δεν έριξαν ρυθμό, αντιθέτως έτρεξαν ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να είναι 28-31! Παρά τις προσπάθειες των Τέιλορ και Ντιλέινι, το κρεσέντο του Ολυμπιακού έξω από τη γραμμή των 6.75 συνεχίστηκε (8/14 στο ημίχρονο) με το σκορ στο 20′ να είναι 50-59.

Στο ίδιο μοτίβο

Με τις άμυνες απούσες, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του στους 12 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (54-66).

Ωστόσο η χαλάρωση των πρωταθλητών Ευρώπης και ο απροσδόκητος πρωταγωνιστής που βρήκε η ομάδα του Πέσιτς στο πρόσωπο του Μπράιαντ (2/2 τρίποντα), έφεραν τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ με 67-66 και σερί 13-0, με τη ζώνη του Πέσιτς να προβληματίζει τους φιλοξενούμενους.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Στράτος Περπέρογλου. Με δέκα πόντους στα τελευταία τέσσερα και κάτι λεπτά, ο διεθνής φόργουορντ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό που έκλεισε προηγούμενος και το τρίτο δεκάλεπτο (77-80).

Απίστευτο φινάλε

Το ματς είχε προϊδεάσει ήδη για «καυτό» φινάλε, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην πράξη. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σταθερό προβάδισμα από το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και το διατηρούσαν με τον Σλούκα να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Περπέρογλου να συνεχίζει το κρεσέντο του.

Με καλάθι-Σπανούλη, το σκορ έγινε 97-102 ένα λεπτό πριν το φινάλε, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να παίρνουν τις σωστές αποφάσεις. Παρόλα αυτά η κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού έκανε ξανά την εμφάνισή της, με τον Σάφαρτζικ να κάνει το 100-102 και τις βολές του Ντιλέινι στη συνέχεια να ισοφαρίζουν το ματς στα 9.5 πριν το φινάλε.

Τα καθοριστικό ριμπάουντ του Περπέρογλου στην (δεύτερη) άστοχη βολή του Ντάνστον, απέφερε άλλες δύο βολές για τον Έλληνα φόργουορντ που έγραψε το 102-105.

Ο Ολυμπιακός πήγε σε φάουλ στα 2.3, ο Ντιλέινι έβαλε την πρώτη και έχασε επίτηδες τη δεύτερη, ο Τόμσον πήρε το ριμπάουντ, έβγαλε στον Σάφαρτζικ, ο οποίος ελεύθερος αστόχησε από τη γραμμή των 6.75 για το τελικό 103-105.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 50-59, 77-80, 103-105

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 6, Χάμαν, Σάφαρτσικ 21, Τόμπσον 7, Στάιγκερ 9, Μπέντσινγκ 5, Ντιλέινι 22, Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6, Μπράιαντ 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Λο 8, Ντάνστον 13, Σπανούλης 24, Περπέρογλου 25, Σλούκας 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 6, Καββαδάς 6, Λοτζέσκι 5.