Πρώτη νίκη για Σιένα (video)

Με καλάθι του Τζέφρει Βιτζιάνο στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Σιένα απέδρασε από την Ανδαλουσία πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Με καλάθι του Τζέφρει Βιτζιάνο στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Σιένα απέδρασε από την Ανδαλουσία πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα. Η Ιταλική ομάδα επικράτησε 75-73 της Μάλαγα χάρις στην αντεπίθεση της στα τελευταία 4 λεπτά του παιχνιδιού και το επιμέρους 7-1 σκορ που σημείωσαν σε αυτό το διάστημα.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκαν με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τους Ισπανούς να βελτιώνονται αισθητά στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, να βρίσκουν διαδρόμους προς το καλάθι της Μάλαγα και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο  προηγούμενοι 41-39.
Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και ένα επιμέρους σκορ 23-24 μείωσαν στον πόντο(64-63) στο 30′ δείχνοντας πως δεν πήγαν στην Ανδαλουσία για να απολαύουν το υπέροχο Ήλιο της και τις πανέμορφες παραλίες της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μάλαγα έδειξε ότι μπορούσε να καθαρίσει τη νίκη καθώς προηγήθηκε 72-66 στο 36 όμως υπολόγισε χωρίς τον ξενοδόχο.
Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος σκόραραν μόνο έναν πόντο με μια βολή και οι Ιταλοί κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη με το καλάθι του Βιτζιάνο στην εκπνοή.

Εκτός του Βιτζιάνο που σημείωσε 12 πόντους με 2 τρίποντα και λόγω του καλαθιού στο φινάλε παίρνει τον τίτλο του MVP, σημαντική συνεισφορά είχαν ο Ερικ Γκρίν με 20 πόντους(2/3 τρίποντα) και ο Χάκετ με 19 πόντους και 7 ασίστ.
Από τη Μάλαγα ξεχώρισαν ο Γκρέιντζερ με 15 πόντους(2/3 τρίποντα), ο Κανερ Μέντλεϊ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντράγκιτς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-39, 64-63, 73-75

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Κάλογουεϊ 3 (1), Σουάρεθ 4 (7 ασίστ), Γκρέιντζερ 15, Βάθκεθ, Τούλσον 7 (1), Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 16 (6/6 δίποντα) Χετσχάιμερ 4 (1), Κάνερ Μέντλεϊ 18 (6 ριμπάουντ), Στίματς 4

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 12 (2), Χάντερ 4 (8 ριμπάουντ), Κούρνο, Ροτσέστι, Κάρτερ 10 (2), Ρες 6 (7 ριμπάουντ), Όρτνερ 4, Χάκετ 19 (7 ασίστ), Γκριν 20 (2)