Το πάλεψε στο Βερολίνο αλλά…

Ουραγός στον όμιλό του έμεινε ο Πανελλήνιος, γνωρίζοντας τη 2η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες για τη φάση των "16" του ΕuroCup.

Ουραγός στον όμιλό του έμεινε ο Πανελλήνιος, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες για τη φάση των «16» του ΕuroCup. Αν και προηγούντο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με την Άλμπα στο Βερολίνο, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δέχτηκαν επιμέρους σκορ 18-9 στην 4η περίοδο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν στις λεπτομέρειες με 68-65. Το σύνολο του Μούλι Κατζουρίν -πραγματοποίησε το ντεμπούτο του- πανηγύρισε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Στίβεν Σμιθ πέτυχε 24 πόντους (3/5 τρίποντα), ενώ 11 πρόσθεσε ο αρχηγός Μανώλης Παπαμακάριος (3/3 τρίποντα), στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση. Πρώτος σκόρερ της Άλμπα αναδείχθηκε ο Τζούλιους Τζένκινς με 20 πόντους, διαμορφώνοντας και το 67-63 με 2/2 βολές στο τέλος, με τις οποίες έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ντραγκίτσεβιτς, Άλεν και Πράις ήταν αυτοί που έκαναν το 14-1 από τις αρχές της 4ης περιόδου για την Άλμπα, επιμέρους σκορ με το οποίο η γερμανική ομάδα προηγήθηκε 64-57, περίπου 2 λεπτά πριν από τη λήξη.

Αν και προηγήθηκε 2-7, ο Πανελλήνιος δέχτηκε επιμέρους σκορ 12-4 και είδε την Άλμπα να προσπερνά με 14-11. Όμως, μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών», με ηγέτη τον Στίβεν Σμιθ που σημείωσε 11 πόντους, πήρε εκ νέου την πρωτοπορία (15-19 στο 10΄) από τους Γερμανούς, οι οποίοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με πόντους από Τζένκινς, Άλεν, ΜακΕλρόι και Μαρίνοβιτς.

Ο Πάτρικ Φέμερλινγκ και ο Τζούλιους Τζένκινς ήταν οι εκφραστές ενός νέου επιμέρους σκορ, 8-2 αυτή τη φορά για την ομάδα του Βερολίνου, που προηγήθηκε 23-21. Με 2/2 βολές ο Κομποδιέτας ισοφάρισε 23-23, δίνοντας το έναυσμα στους συμπαίκτες του για «απάντηση». Όστοϊτς, Κράμπενχοφτ, Σμιθ και Σκλάβος ανέβασαν για πρώτη φορά στο +8 τη διαφορά υπέρ του Πανελληνίου (25-33), κυρίως χάρη στην ευστοχία στα σουτ 2 πόντων, που άγγιξε το 77% (7/9) στο ημίχρονο. Με λέι απ του Κράμπενχοφτ, ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» προσπέρασε και με 10 (27-37), για να λήξει 31-37 το α΄ μέρος, μετά από τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς.

Από 1/3 τρίποντα στο 20΄, ο Πανελλήνιος ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με 6/13 έξω από τα 6.75. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ευστόχησαν δηλαδή σ΄ αυτό το διάστημα σε 5 από τις 10 προσπάθειες έξω από τη γραμμή των τριών πόντων. Το πρώτο πέτυχε ο Στίβεν Σμιθ, με το οποίο η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (31-43). Ξανά στους 12 διαμορφώθηκε η διαφορά και με το τρίποντο του αρχηγού, Μανώλη Παπαμακάριου (36-48), ο οποίος επανήλθε στην αγωνιστική δράση μετά από καιρό, επί γερμανικού εδάφους.

Οι Γερμανοί κατάφεραν, όμως, να επιστρέψουν, με τρίποντο του Τζένκινς και 4 διαδοχικούς πόντους του Ντέρικ Άλεν, πλησιάζοντας στο -5 (45-50) στο 28ο λεπτό. Με δεύτερο τρίποντο από τον Παπαμακάριο και ευστοχία του Βασίλη Ξανθόπουλου από τη γραμμή του φάουλ, η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο +6, με την εκπνοή της 3ης περιόδου (50-56). Η 4η περίοδος αποδείχτηκε καταστροφική για τον Πανελλήνιο, αφού οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έγιναν μάρτυρες ενός 14-1 από την Άλμπα, που προηγήθηκε 64-57. Οι Γερμανοί πίεσαν στην άμυνα και ευστόχησαν σε 5 δίποντα, έναντι 2 του Πανελληνίου σε ολόκληρο το τελευταίο δεκάλεπτο. Αν και ο Στίβεν Σμιθ μείωσε σε 67-65, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη με λέι απ, το φάουλ του Ξανθόπουλου στον ΜακΕλρόι έστειλε τον τελευταίο στη γραμμή του φάουλ, απ΄ όπου ο Αμερικανός γκαρντ διαμόρφωσε το τελικό, 68-65, με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-37, 50-56, 68-65
Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μπαρντερά (Γαλλία), Σαμπέτα (Ιταλία)

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Μούλι Κατζούριν): Σούλτσε 2, Σάφαρτζικ 1, Πράις 5 (1), Τζένκινς 20 (2), Φέμερλινγκ 3, Μαρίνοβιτς 9 (2), Άλεν 13, Ντραγκίτσεβιτς 9 (1), ΜακΕλρόι 6, Στάιγκερ, Τέιλορ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 11 (3), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 6, Σκλάβος 3, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας 2, Μπέιλι 4, Ούντριχ 3, Σμιθ 24 (3), Φράνσις 7