Πρόκριση με περίπατο

Με απολογισμό πέντε νίκες και μόλις μία ήττα ο Αρης ολοκληρώσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του EuroCup και προκρίθηκε θριαμβευτικά στη φάση των «16». Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 91-70 της Χάποελ Γκιλμπόα/Γκαλίλ στο Αλεξάνδρειο.

Με απολογισμό πέντε νίκες και μόλις μία ήττα ο Αρης ολοκληρώσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του EuroCup και προκρίθηκε θριαμβευτικά στη φάση των «16». Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 91-70 της Χάποελ Γκιλμπόα/Γκαλίλ στο Αλεξάνδρειο, για την 6η ημέρα της διοργάνωσης, και τερμάτισαν στην κορυφή του 4ου ομίλου. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί «αποχαιρέτησαν» την Ευρώπη, καθώς κατέλαβαν την τελευταία θέση του ομίλου με μόλις μία νίκη σε έξι αγωνιστικές.

Με σεμιναριακή άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης μετέτρεψε σε θρίαμβο την πρόκριση του στους «16» του EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς με πρώτο σκόρερ τον Μπόμπι Μπράουν (19 πόντοι, με τους 15 στο πρώτο εικοσάλεπτο) ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-10, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13 (68-55), ενώ κράτησαν τους Ισραηλινούς χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο, ο Αρης συνδύασε και το θέαμα με τη διαφορά στο 34΄ να αγγίζει το +21 (78-57), μετά από ένα επιμέρους σκορ 10-2, το οποίο ολοκληρώθηκε με κλέψιμο και εντυπωσιακό κάρφωμα του Ταπούτου. Οι ισραηλινοί έδειχναν ανύμποροι να ακολουθήσουν και το τελικό 91-70 ήρθε απρόσκοπτα για τον Αρη, που παρά το γεγονός ότι ο αγώνας ήταν αδιάφορος βαθμολογικά δεν χαμήλωσε ταχύτητα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-45, 68-55, 91-70

ΑΡΗΣ: Μπράουν 19 (3), Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 10 (1), Σκορδίλης 3, Μπορόβνιακ 13, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1), Τάκερ 13 (1).
ΧΑΠΟΕΛ: Γκόρντον 1, ΜακΛίντον 6 (2), Γιβζόρι 10 (2), Μέκελ 10, Γκριν 14 (1), Κάρτερ 5, Κοζικάρο 2, Καζαρνόφσκι 14, Ουίλκερσον 8.