Και νίκη και διαφορά ο Άρης

Βασιζόμενος στην καλή του άμυνα, ο Άρης επιβλήθηκε 78-70 της Τράμπζονσπορ στο «Nick Galis Hall», καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στην Τουρκία.

Σπουδαίο ματς από τον Θόδωρο Ζάρα, που είχε 23 πόντους (4/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), με τον Χάγκινς να προσθέτει 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Γουάιτ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ έδωσε με τη σειρά του σημαντικές λύσεις.

Ο Ντουάιτ Χάρντι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τράμπζονσπορ με 20 πόντους ενώ ο Τζόνσον-Όντομ τον ακολούθησε σε απόδοση πετυχαίνοντας 13.

Σκληρό παιχνίδι με τη διαφορά να μην «ανοίγει» από τη μία ή την άλλη πλευρά (15-12) με τον Άρη πάντως να πηγαίνει το ματς στο τέμπο που ήθελε.

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά με 7 (28-21) ωστόσο η ομάδα της Τραπεζούντας δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν σε κανένα σημείο (40-36 στο ημίχρονο).

Το επιμέρους 13-11 υπέρ του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν… ικανοποίησε ιδιαίτερα τον κόσμο στο Αλεξάνδρειο από άποψη ποιότητας, με τους κίτρινους όμως να παίρνουν διαφορά στη δ’ περίοδο. Το ταμπλό έγραψε 70-55 ωστόσο και πάλι οι Τούρκοι δεν άφηναν τον Άρη να ησυχάσει (71-64), χωρίς πάντως να απειλήσουν σοβαρά είτε την κατάκτηση του ροζ φύλλου είτε τη διαφορά (78-68).

Ο Άρης έκανε το 4-2 και οδεύει ολοταχώς για την πρόκριση, ενώ 3-3 μετρά πλέον η Τράμπζονσπορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13, Ουότερς 2, Ζάρας 23 (5), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, ΜακΝίλ 5 (1).

Τραμπζονσπόρ (Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Τοζ, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).