Το χρέος της το έκανε η Ούνιξ

Η Ούνιξ Καζάν επικράτησε της Γαλατασαράι με 64-57 για την 5η αγωνιστική του δωδέκατου ομίλου του Last-16 του Eurocup κι εξακολουθεί να ελπίζει στην πρόκριση με τρεις νίκες σε πέντε αγώνες.

Η ρωσική ομάδα απέκτησε καλό αβαντάζ στο σκορ από την πρώτη περίοδο (21-14), με το ημίχρονο να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 32-28. Κατάφερε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα να επικρατήσει στα επί μέρους σκορ και τελικά να φθάσει στη νίκη κόντρα στους Τούρκους, που είχαν καλύτερο παίκτη τον Ενγκίν με 12 πόντους.

Για την Ούνιξ, που πλέον ελπίζει στην πρόκριση στους «8» βάσει συνδυασμών αποτελεσμάτων, ο Βερεμένκο είχε 15 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Κώστας Καϊμακόγλου με 10 και 7 ριμπάουντ. Δεν έπαιξε ο Ίαν Βουγιούκας για το σύλλογο του Καζάν.