Νέα ήττα στο Eurocup για τον Άρη

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο LAST-16 του Eurocup γνώρισε ο Άρης, που ηττήθηκε με 81-74 από τη Ντόνετσκ.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο  LAST-16 του Eurocup γνώρισε ο Άρης, που ηττήθηκε με 81-74 από τη Ντόνετσκ. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησε για 30 λεπτά απέναντι στην Ντόνετσκ, όμως τελικά δεν κατάφερε να φύγει με τους δύο βαθμούς της νίκης από την Ουκρανία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από νωρίς με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με 10-2. Η συνέχεια ήταν ανάλογη αφού οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και ο Άρης προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 24-11.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, ωστόσο ο Άρης κατάφερε να την κρατήσει στο -8 (33-25). Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνέχισε να πιέζει για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 40-29 υπέρ της Ντόνετσκ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος του διαφορά και να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης προκειμένου να περάσει μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι Ουκρανοί κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά μεταξύ των 5-10 πόντων και να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 60-53.

Στην τελευταία περίοδο, η Ντόνετσκ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά που είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο  LAST-16 του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-34, 60-53, 81-74.

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοβ 13(3), Λι 12, Κάρι 18(2), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8(1), Λίποβι 2, Ραντένοβιτς 8(1), Κοβαλένκο, Γκλίεμποβ, Τζάκσον 6, Κραβτσόβ 12.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7(1), Κερούς 17(3), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22(2), Κρούσιτς, Μπόγρης 5, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14(1).