Δεν έφτανε ο Γκέιμπριελ, έκανε το 2/2 η Βαλένθια (video)

Η μοναδική ομάδα του τρίτου ομίλου του Eurocup που έκανε το 2/2 έγινε η Βαλένθια, που με 72-67 πέρασε από την Άγκυρα κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ Άνκαρα, για την οποία έκανε ότι μπορούσε ο Κένι Γκέιμπριελ.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, οδηγώντας την ομάδα του τόσο στο δέυτερο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και με τον Κάμπελ να “πυροβλολεί” πίσω από τα 6.75, προηγήθηκαν 17-10 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, και 26-18 στη συνέχεια.

Η Βάλενθια σούταρε τραγικά σε όλο το πρώτο μέρος, με τους Βαν Ρόσομ και Ντούμπλιεβιτς να την κρατούν κοντά στο σκορ, να μειώνουν στον πόντο (30-29) αλλά το ξέσπασμα του Γκέιμπριελ να διαμορφώνει το 38-31 της ανάπαυλας.

Οι παίκτες του Πονσαρνάου έκαναν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, και έτσι με επιμέρους 11-24, τους Γουίλ Τόμας, και Αμπάλδε να βοηθούν σημαντικά, βρέθηκαν μπροστά με έξι στο 30′ (49-55) ενώ παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν, η καλή άμυνα των Ισπανών και οι κρίσιμοι πόντοι από Γουίλ αλλά και Ματ Τόμας, χάρισαν στις “νυχτερίδες” τη νίκη.