Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ούνιξ Καζάν 86-74: Όρισαν νέο ραντεβού (hls)

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών (1-1) και έδωσε ραντεβού με την Ούνιξ σε 3ο και τελευταίο αγώνα. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ουίλιαμς - Γκος που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ισοφάρισε τη σειρά των προημιτελικών (1-1) και έδωσε ραντεβού με την Ούνιξ σε 3ο και τελευταίο αγώνα με τον Ουίλιαμς – Γκος να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Ο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και χωρίς κανένα λάθος. Πολύ καλός και ο Μάντας Καλνιέτις που πρόσθεσε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η Ούνιξ είχε επιβληθεί (94-88) στον πρώτο αγώνα στο Καζάν την περασμένη Δευτέρα (22/3) και χρειαζόταν άλλη μια νίκη για την πρόκριση.

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ισορροπημένο (19-20), στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού η Λοκομοτίβ παρουσιάστηκε ανώτερη και πιο διψασμένη. Όποιος περάσει θα τον περιμένει στα ημιτελικά ο νικητής του ζευγαριού μεταξύ Βίρτους Μπολόνια και Μπανταλόνα με την ιταλική ομάδα να προηγείται 1-0. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στην Ισπανία (26/3, 20.00) και σε περίπτωση που χρειαστεί και 3ο παιχνίδι θα γίνει στη Μπολόνια την ερχόμενη Κυριακή (28/3, 21.45).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 26-11, 22-20, 19-23