Αγχωτική νίκη στη Γερμανία για τη Λοκομοτίβ (video)

Η ρωσική ομάδα, παρά την τάση αυτοχειρίας που επέδειξε το τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησε στην έδρα της Ουλμ με 84-81 στην τρίτη αγωνιστική του top-16 του Eurocup.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε έναν εξαιρετικό Φριτζόν στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ο πολύπειρος Ρώσος γκαρντ πέτυχε 11 πόντους προτού φύγουν τα πρώτα 8 λεπτά και με τη βοήθεια του Μακλίν -MVP της δεύτερης αγωνιστικής- έφεραν τη ρωσική ομάδα στο +8, 12-20 λίγο πριν από το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε στο 23-26, καθώς ο Άκπιναρ βρήκε πόντους από την περίμετρο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λέισι ήταν εκείνος που πήρε την επιθετική σκυτάλη για τη Λοκομοτίβ, η οποία έφτασε στο 17′ να έχει 9/13 τρίποντα, ενώ υπερτερούσε και στα ριμπάουντ έχοντας τα διπλάσια, η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 15 πόντους, 26-41 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 41-53.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τη ρωσική ομάδα να μην μπορεί να διευρύνει τη διαφορά της πέραν των 15 πόντων και τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν τον τρόπο να μειώσουν κάτω από τους 9, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική υπόθεση. Η Ουλμ είχε επιμέρους σκορ 17-5, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Λοκομοτίβ, μείωσε στον πόντο, 76-77 μπαίνοντας στα τελευταία 110 δευτερόλεπτα, ωστόσο δεν βρήκε τις λύσεις κι η Λοκομοτίβ πήρε τη νίκη με 84-81.

Για τους νικητές ο Φριτζόν είχε 24 πόντους, ο Λέισι 14, όσους κι ο Ράιτ αλλά με 2/11 εντός πεδιάς, ενώ ο Τζαμέλ Μακλίν δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας τραυματισμού.

Από τους γηπεδούχους ο Κρέμερ σημείωσε 17 πόντους, ο Άκπιναρ 14 κι ο Μίλερ 13.