Με “Loko” άμυνα η Κουμπάν ισοφάρισε τη σειρά (video)

Με εντυπωσιακή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Κουλάγκιν και Λέισι, η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε 68-59 την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά των προημιτελικών του Eurocup.

Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με τραγικά ποσοστά σε όλη τη διάρκεια του ματς, μόλις 15% στο δίποντο στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω με 10 πόντους, 32-22, κατάφερε με τον Μακ Κόλουμ να “παίρνει μπροστά” να προηγηθεί 35-39, 1.29 πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε 39-39.

Στο τέταρτο 10λεπτο όμως η ομάδα του Πρίφτη δέχθηκε 9 αναπάντητους πόντους, με την Λόκο να έχει τελικά επί μέρους σκορ 17-2 σε 5 λεπτά και ουσιαστικά να καθαρίζει το παιχνίδι, προηγούμενη ακόμα και με 17 πόντους διαφορά.

Πλέον το τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι θα γίνει στο Καζάν, με το νικητή να αναμετράται στον ημιτελικό με την Βαλένθια, που νίκησε στην Λιθουανία την Ρίτας.