Άρης – Τρέντο 84-77: Υπέταξε τους Ιταλούς, «έκλεισε» ραντεβού με Προμετέι (highlights)

Με νίκη «έκλεισε» την κανονική περιόδο ο Άρης επί της Τρέντο (84-77), οι «κίτρινοι» κατέκτησαν την πέμπτη θέση και θα «μονομαχήσουν» με την Προμετέι στη Ρίγα σε νοκ άουτ ματς για τους 12 της διοργάνωσης.

Φινάλε με νίκη στην κανονική περιόδο του EuroCup για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» του Γιάννη Καστρίτη επικράτησαν με 84-77 της Τρέντο και προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Η ελληνική ομάδα κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Β’ όμιλο και θα αγωνιστεί στους 12 με την ουκρανική Προμετέι, η οποία τερμάτισε στον Α’ όμιλο. Το ματς θα διεξαχθεί στη Ρίγα, λόγω του πολέμου.

Αμυντικά προβλήματα για τον Άρη, στο +10 οι Ιταλοί

Ανώτερη η Τρέντο στη πρώτη περιόδο του αγώνα, κόντρα στον Άρη. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με σερί 0-6, αλλά ο Τολιόπουλος με εύστοχο τρίποντο (3-6) σημείωσε τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων. Τα αμυντικά λάθη του Άρη, «οδήγησαν» την Τρέντο σε εύκολα καλάθια και έτσι «έκλεισε» το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά στο +10 (15-25).

«Κίτρινη» αντίδραση δύο λεπτών

Διαφορετική εικόνα των «κίτρινων» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης στα πρώτα δύο λεπτά πέτυχε 9-0 σερί με μπροστάρη τον Τολιόπουλο και «μάζεψε» τη διαφορά των 10 πόντων (24-25). Στο 6:17” ο Κατσίβελης ευστόχησε από τα 6.75μ. και έφερε το παιχνίδι για πρώτη φορά στα ίσα (27-27), όμως η Τρέντο «απάντησε» με τρίποντο του Πρέντις για το +3 (27-30). Πέντε σερί πόντοι από τα χέρια του Αλβίτι «ανέβασαν» τη διαφορά για τους Ιταλούς στο +6 (29-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο -7 (34-41), καθώς η Τρέντο εγκλώβισε τους «κίτρινους» με την άμυνα της.

Στον πόντο η διαφορά

Ο Μποχωρίδης σημείωσε το πρώτο τρίποντο του Άρη στην τρίτη περιόδο, ενώ στο 6:23” με επιμέρους 9-3 οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στον πόντο (43-44). Η ομάδα του Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε τα πέντε λάθη της Τρέντο και «ροκάνισε» τη διαφορά.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε της περιόδου ο Μποχωρίδης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Άρη (49-48), αλλά η Τρέντο «απάντησε» άμεσα στον αιφνιδιασμό για το 50-49. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στον πόντο (51-52).

«Καθάρισε» το παιχνίδι στην τελευταία περιόδο

Το «δίδυμο» Τολιόπουλος και Ντε Σόουζα στην αρχή της τελευταίας περιόδου κράτησαν τον Άρη σε κοντινή απόσταση. Μάλιστα ο δεύτερος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με φοβερό κάρφωμα και μία ελεύθερη βολή (57-57). Όμως οι «κίτρινοι» με διαδοχικά λάθη έδωσαν στην Τρέντο την ευκαιρία να «χτίσει» εκ νέου διαφορα και έτσι βρέθηκε στο +7 (57-64).

Στο 4:42” ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπαλάς ο Άρης προηγήθηκε με τον Περσίδη (66-65). Ο Χαμπ της Τρέντο πέτυχε δύο «μεγάλα» τρίποντα (73-75) όμως ο Σταρκ πήρε… μπροστά και με δικό του σερί 4-0 έκανε το 77-75. Τελικά οι Θεσσαλονικείς υπό το βλέμμα του Νίκου Γκάλη υπέταξαν την Τρέντο και νίκησαν με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77.