Μπουντούτσνοστ-Ουλμ 80-84: Βαυαρική πρόκριση στη παράταση, «δωράκι» στον Άρη (highlights)

Η Μπουντούτσνοστ επέστρεψε από το -14 (50-64) μέσα σε δύο λεπτά (64-64) αλλά η Ουλμ στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμη και ο Ελ Τζέι Φιγκερόα με 24 πόντους την οδήγησε σε ένα «διπλό» που ισούται με πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του φετινού Eurocup.

Τα πράγματα σήμερα κύλησαν ιδανικά για τον Άρη στον δεύτερο όμιλο του Eurocup. Η Κλουζ Ναπόκα κατάφερε να κερδίσει την Τρέντο στη Ρουμανία και η Ουλμ πήρε ένα τεράστιο «διπλό» στην Ποντγκόριτσα, παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος.

Από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όταν το 28-28 μετατράπηκε σε 30-38, οι πρωταθλητές Γερμανίας ήληγχαν πλήρως την κατάσταση στο παρκέ μέχρι που 8 λεπτά πριν το φινάλε του ματς, η Μπουντούτσνοστ ξαφνικά… ζωντάνεψε. Το +14, η μεγαλύτερη τιμή στην διαφορά, μέσα σε τρία λεπτά εξανεμείστηκε για να φτάσουμε στην ισοπαλία (από το 50-64 σε 64-64)! Από εκεί και πέρα το τελευταίο τετράλεπτο εξελίχθηκε σε κατάσταση μία σου και μία μου, με τον Φλέτσερ ΜακΓκι να χάνει το κρίσιμο σουτ στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας (72-72).

Στο έξτρα πεντάλεπο ο συγκλονιστικός Ελ Τζέι Φιγκερόα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής (24 πόντοι, 4/10 τρίποντα, 5/5 δίποντα) και με δικό του τρίποντο 33″ πριν το τέλος της παράτασης η Ουλμ ουσιαστικά πήρε εν τέλει τη νίκη με το τελικό 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 30-38, 48-59, 72-72 (κ.δ.), 80-84 (παρ.)