«Περίπατος» στην Πυλαία (video)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 80-60 της Μπούντουτσνοστ στην Πυλαία και πανηγύρισε την 4η νίκη της σε 5 ματς στον 6ο όμιλο του Γιούροκαπ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 80-60 της Μπούντουτσνοστ στην Πυλαία και πανηγύρισε την 4η νίκη της σε 5 ματς στον 6ο όμιλο του Γιούροκαπ.  Απέναντι στην αδύναμη ομάδα του Μαυροβούνιου, ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε… πάρτι και το 4-1 στον πρώτο γύρο των ομίλων ήρθε εύκολα.

Ο Κάρτερ με 19 πόντους και ο Βον με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία πήρε το προβάδισμα προς το τέλος της πρώτης περιόδου με ένα σερί 11-0 και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Η άνοδος του Χαραλαμπίδη, αλλά και η πτώση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν σαν αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με το σκορ στο 42-25.

Οι όποιες ελπίδες της Μπούντουτσνοστ τελείωσαν μαζί με την τρίτη περίοδο, όταν το σκορ ήταν στο 63-34, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +33, 69-36, στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα και οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να μαζέψουν όσο πρόλαβαν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 22-12, 21-9, 17-26 (80-60)