Η Φουενλαμπράδα πήρε το θρίλερ με την Μπάμπεργκ (video)

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς με χιτσκοκικό φινάλε η Φουενλαμπράδα πέρασε νικηφόρα από την Μπροζέ Αρίνα επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 88-89, σ’ αγώνα για τον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους ισπανούς ο Φραντσίσκο Κρουζ με τρίποντο buzzer beater στην εκπνοή του αγώνα.

Ο μεξικανός γκαρντ (22 πόντοι) πήγε στην γραμμή με το σκορ στο 88-86 για την Μπάμπεργκ. Έβαλε την πρώτη βολή, πέταξε επίτηδες έξω την δεύτερη αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή. Στην επαναφορά στα 2.2 δευτερόλεπτα με σουτ από τα εννέα μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κοντά του σε απόδοση ο Ζάνα με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Καταπληκτική εμφάνιση για την Μπάμπεργκ η οποία δύο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 80-72, από τον Ταιρίς Ράις με 33 πόντους, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Ρούμπιτ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 10 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-23, το ημίχρονο με 44-44, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο με 59-63.