Τρένο η Βίρτους έκανε το 6/6 (video)

Ντέρμπι κορυφής είχε ο 4ος όμιλος του BCL με την αήττητη Βίρτους να υποδέχεται την Στρασμπούργκ της μίας ήττας. Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι οι Ιταλοί έμειναν αήττητοι επικρατώντας με σκορ 87-81, έχοντας τον Κέβιν Πάντερ σε φανταστικό βράδυ.

Μόνο στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανώτεροι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμα και με οκτώ πόντους. Οι Ιταλοί σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης ήταν έξω από νερά τους, αλλά δεν άργησαν να επιστρέψουν. Μόλις ανέβασαν την πίεση στην μπάλα, ανάγκασαν σε λάθη τους παίκτες του Κολέ και η διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου εξανεμίστηκε.

Η Βίρτους πέρασε με 26-25 στο 16ο λεπτό και το παιχνίδι απέκτησε διαφορετική μορφή με τους δύο αντιπάλους πλέον να εναλλάσσονται συχνά στο προβάδισμα. Κάπου εκεί ο Γκριν άρχισε το trash talking με τον Κέβιν Πάντερ. Ήταν το σημείο που ο Αμερικάνος πρώην παίκτης της ΑΕΚ, έβαλε το κλειδί στη μηχανή.

Συνεχόμενα τρίποντα του Αμερικάνου και βοήθεια από τους ΕμΜπαϊέ και Τέιλορ έφταναν στην τελευταία περίοδο προκειμένου οι Ιταλοί να φτάσουν στη νίκη.

Βίρτους (Σακριπάντι): Αραντόρι 9(2), ΕμΜπαϊέ 11, Πάντερ 26(6), Κβάλε 5, Τέιλορ 10, Ρόσι 5(1), Κούρνο 7(1), Κράβιτς 8, Παγιόλα 8.

Στρασμπούργκ (Κολέ): Κόλινς 20(1), Έντι 11(3), Γκριν 12(1), Ενζουλί 8(2), Πιετρούς, Μπεχάρ, Γιουσουφά 13, Λανγκ 2, Σερόν 7, Τραορέ 8.