ΑΕΚ-Τουρκ Τέλεκομ 74-65 : Μπήκε με το «δεξί» (hl)

Η ΑΕΚ με όπλο την άμυνα, νίκησε την Τουρκ Τέλεκομ με 74-65 για τη 2η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Για την Ένωση ήταν το πρώτο ματς μιας και την πρώτη αγωνιστική δεν έπαιξε με την Νίζνι, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.
Η ΑΕΚ ήταν διαβασμένη, πειθαρχημένη και είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Κλειδί της νίκης, η εξαιρετική της άμυνα αλλά και ο έλεγχος των ριμπάουντ.

Χαρακτηριστικό ότι υποχρέωσε την Άνκαρα σε πολλές λάθος επιθέσεις αλλά και το ότι την κράτησε πολύ χαμηλά στο τρίποντο με μόλις 3/18.
Είχε κορυφαίους του Μασιούλις και Μέίκον, ενώ πολύτιμες βοήθειες και στις δύο άκρες του γηπέδου έδωσε ο Χρυσικόπουλος, ενώ ο Μόζες μάζεψε τα ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξέφυγε με 7-2 με μπροστάρη τον Μασιούλις, αλλά γρήγορα η τουρκική ομάδα μάζεψε τα πράγματα με Τζόνσον και Γουίλτζερ και πέρασε μπροστά 11-12 στο 7’. Με βολές του Λάνγκφορντ και καλάθι του Χρυσικόπουλου οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο 16-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα με πρόβλημα στην επίθεση και η Άνκαρα με καλή άμυνα και καλάθια του Φόστερ προσπέρασε 16-18 στο 13’. Μια έκρηξη του Μέϊκον έφερε το 21-18 και 23-20 στο 15’. Με καλύτερη άμυνα και παίκτες που μπήκαν στην επιθετική εξίσωση όπως οι Λοτζέσκι και Χρυσικόπουλος, το σκορ έγινε 30-23 στο 17’. Με τρίποντο του Μασιούλις έγινε το 35-28 στο 19’ με την περίοδο να κλείνει πάλι με τρίποντο του, στο 38-31.

Ένα πρώτο μέρος με Μάίκον στους 12 και Μασιούλις στους 11 να οδηγούν στην επίθεση μια ΑΕΚ που είχε 6/13 τόσο στο δίποντο όσο και στο τρίποντο. Για την Άνκαρα ο Νικ Τζόνσον με 10 πόντους ήταν η κυριότερη απειλή.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ με Μασιούλις και Λάνγκφορντ έφυγε με 44-31 στο 22’. Την ίδια ώρα ο Γουίλτζερ με προσωπικούς πόντους προσπαθούσε να κρατήσει την Άνκαρα κοντά στο σκορ που ήταν στο 46-39 στο 25’. Τα σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει για την ΑΕ, η οποία όμως ήταν άστοχη σε πολλά ελεύθερα τρίποντα παρά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ με τα οποία ανανέωνε τις επιθέσεις της. Στο 28’ το σκορ ήταν 51-43. Η 3η περίοδος τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται 57-46.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στα πρώτα 2.30 λεπτά. Με Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο η ΑΕΚ έφυγε με 64-49 στο 34’. Με τον Λάνγκφορντ να παίρνει πρωτοβουλίες και να πηγαίνει στην γραμμή κερδίζοντας φάουλ και βολές έλεγχε το ματς, αν και ο αμερικανός σπαταλούσε πολλές από αυτές. Στο 36’ το σκορ ήταν 65-56. Η Άνκαρα προσπάθησε να πιέσει στα τελευταία λεπτά με το σκορ στο 67-60 στο 38’, με την ΑΕΚ όμως να βρίσκει τις λύσεις ως την τελική της νίκη.