Περιστέρι-Στρασμπούρ 76-79: Η… αντεπίθεση έμεινε στη μέση (vid)

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -20, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ηττήθηκε για δεύτερη φορά (76-79) από τη Στρασμπούρ, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει γερές βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλήρωσε το κακό πρόσωπο που έδειξε για παραπάνω από ένα ημίχρονο, με αποτέλεσμα όχι απλά να κυνηγά στο σκορ, αλλά να βρεθεί στο -20 (35-55). Κάπου εκεί ο Έλληνας προπονητής έβαλε τις φωνές και αυτές έπιασαν τόπο. Οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (76-76) με τρίποντο του Γκρέι, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

Οι Γάλλοι ωστόσο απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα. Τρίποντο του Τζέφερσον και 76-79. Με 12” να απομένουν για το τέλος το Περιστέρι βρήκε τρίποντο αλλά ο Χάροου αστόχησε και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Έτσι, το Περιστέρι γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα, δεύτερη από τη Στρασμπούρ και είδε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League να μειώνονται.

Τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν οι Βανράιτ (18π, 7ρ.) και Κόλσον (20π.). Πρώτος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο Γκρέι με 18 πόντους, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Τζόουνς (13π., 12ρ.), σε ρηχά νερά κινήθηκαν Μάντζαρης και Μπουρούσης

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.