Δεν γίνονται αυτά ρε Άρη! (video)

Σερί 10-0 σε 48’’ έτρεξε ο Άρης για να πάρει το προβάδισμα στα 26 δεύτερα πριν το τέλος κόντρα στη Μπάνβιτ, ωστόσο το buzzer του Όρελικ έδωσε τη νίκη στους Τούρκους με 95-94 σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Απίστευτα πράγματα στο ματς της 11ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους κίτρινους να «αυτοκτονούν» δύο φορές, βλέποντας τον Όρελικ να τους «σκοτώνει» σε κανονική διάρκεια και παράταση, ενώ το διαιτητικό τρίο τα έκανε μαντάρα.

Οι παίκτες του Πρίφτη, παρότι ήταν πίσω στο σκορ σε όλο σχεδόν το ματς (βρέθηκαν μέχρι και 11 πίσω, 45-34) πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (73-78) στα 53’’ για φινάλε. Οι γηπεδούχοι πήγαν στη γραμμή στα 6’’ με τον Θίοντορ (σκορ 77-80), με τον Αμερικανό να βάζει την πρώτη και να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη. Στη διεκδίκηση του ριμπάουντ η μπάλα κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου με τους Τούρκους να κάνουν φάουλ σε δυο παίκτες του Άρη ωστόσο οι διαιτητές έδωσαν κατοχή στη Μπάνβιτ!

Ο Όρελικ πήρε τη μπάλα με την επαναφορά και σε «νεκρό» χρόνο πέτυχε καλάθι και φάουλ, αστοχώντας ωστόσο στη βολή (80-80) και οδηγώντας το ματς σε παράταση!

Ακόμα ένα «θρίλερ» παίχτηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού η Μπάνβιτ προηγήθηκε 93-84 στο 1:14, αλλά τρία συνεχόμενα κλεψίματα του Άρη που έφεραν σερί 10-0 (με αποκορύφωμα το τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς), διαμόρφωσαν το 93-94!

Κι όμως… Με 1.1 δευτερόλεπτο στο χρονόμετρο, ο Όρελικ πήρε τη μπάλα και έχοντας τον Ντραγκίσεβιτς «κολλημένο» πάνω του πέτυχε ένα πολύ δύσκολο σουτ για να γράψει το τελικό 95-94.

Ο Άρης έμεινε στις 7 νίκες μετά από 11 αγωνιστικές (7-4) και έμεινε μόνος τέταρτος, πίσω από Μονακό (10-1), Μπάνβιτ (9-2) και Νίμπουρκ (8-3). Κορυφαίοι για την ομάδα του Πρίφτη οι Ντραγκίσεβιτς (20π), Κάμινγκς (19π) και Τζένκινς (18π), ενώ από τουρκικής πλευράς ξεχώρισαν οι Θίοντορ (22π) και Κορκμάζ (20π).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80, 95-94

ΜΠΑΝΒΙΤ (Σάσο Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3 (1), Γκοκάλπ, Όρελικ 17 (3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9 (1), Κορκμάζ 20 (4), Θίοντορ 22 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18 (2), Κάμινγκς 19 (3), Ζάρας 12 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5 (1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20 (3).