Διπλό με το καλημέρα η Αβελίνο στην Πόλη (video)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Αβελίνο επί της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 86-80.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Αβελίνο επί της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 86-80. Μπορεί οι «μαύροι αετοί» να ήταν το μεγάλο φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα και να προηγήθηκαν 31-23 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με ηγέτες τους Ντίμπλερ και Γουίμς, αλλά οι πεισματάρηδες Ιταλοί είχαν απαντήσεις από το πρώτο ημίχρονο κιόλας. Με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 48-37 σε 48-47 με το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Ριτς να σκοράρει με όλους τους τρόπους.

Το καλύτερο δεκάλεπτο της Αβελίνο ήταν με διαφορά το τρίτο. Γουέλς (πρώην παίκτης της Δόξας Λευκάδας), Φιλόι, Ριτς και Φιτιπάλντο χτύπαγαν στην επίθεση, η άμυνα κράτησε την αποσβωλωμένη Μπεσίκτας στους 16 πόντους και η διαφορά εκτοξέυτηκε στο +10: 64-74 με το φινάλε της τρίτης περιόδου!

Η απάντηση της Μπεσίκτας ήρθε με επιθετική άμυνα που κράτησε τους Ιταλούς άποντους για 6,5(!) λεπτά και επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν δικό τους 10-0 σερί με ηγέτη τον Σανλί. Εντούτοις η Αβελίνο έδειξε χαρακτήρα και με καθοδηγητή τον έμπειρο Φιλόι πέτυχε 7 σερί πόντους από βολές, πήρε ξανά προβάδισμα το οποίο δεν έχασε ποτέ.

Ριτς με 21 πόντους, Φιλόι με 17, Φιτιπάλντο με 11 και 6 ασίστ και Λέουνεν με 12 πόντους (5/5 σουτ) ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές. Για την Μπεσίκτας ο Ντίμπλερ σκόραρε 21 με 4/6 τρίποντα, ο Στρόμπερι είχε 13 πόντους και 7 ασίστ και ο Σανλί 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.