Κακός Άρης, αποκλείστηκε στη Λιόν (video)

Για ένα μόλις δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Άρης απέναντι στη Βιλερμπάν στη Γαλλία, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 81-67 και αποχαιρετώντας έτσι το Champions League.

Τα 18 λάθη και το «μπλάκαουτ» σε β’, γ’ δεκάλεπτο, ήταν υπερβολικά πολλά για ένα εκτός έδρας ματς απέναντι σε μια αθλητική ομάδα που «χτύπησε» αλύπητα στον αιφνιδιασμό με 20 πόντους.

Το ματς

Οι παίκτες του Πρίφτη μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ, παίρνοντας μάλιστα διαφορά 9 πόντων στο ξεκίνημα (13-22), θέλοντας τη νίκη έστω και με… μισό πόντο, μετά το 67-67 της Θεσσαλονίκης.

Οι κίτρινοι όχι μόνο πήραν το πόδι από το «γκάζι» στο 17-25 αλλά μάλλον τράβηξαν… χειρόφρενο. Το σερί έγραψε 21-0 για τη Βιλερμπάν, που μέσα σε μερικά λεπτά προηγήθηκε 38-25, έβαλε το κοινό στο παιχνίδι και έφτασε στο 48-33 στην ανάπαυλα. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 26-8…

Θα περίμενε κανείς πως οι Θεσσαλονικείς θα μπουν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδιναν συνεχείς αιφνιδιασμούς στη Βιλερμπάν, που εκτόξευσε τη διαφορά στους 28 (67-39), «κόβοντας» τα πόδια των παικτών του Πρίφτη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, αποδείχθηκε (όπως αναμενόταν) διαδικαστικό, με τον Άρη απλά να μην αφήνει τη διαφορά να πάρει τεράστιες διαστάσεις, περιορίζοντάς την στο τελικό 81-67.

Κάμινγκς με 17 πόντους και Τσαϊρέλης με 12 ήταν οι μόνοι διψήφιοι για τους «κίτρινους», ενώ Χοτζ (19π, 6ασίστ) και Ντράγκοβιτς (16π) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά από πλευράς Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 16(3), Μίτσαμ 10(2), Ούτερ 11, Λανγκ 1, Σι 3(1), Νουά 7, Χοτζ 19(3), Ντιαβαρά, Κιούνγκου, Νέλσον 10, Γουότκινς 4.