Τρίτη και φαρμακερή! (video)

Χρειάστηκε να περιμένει το τρίτο εντός έδρας παιχνίδι στο BCL ο ΠΑΟΚ για να φτάσει στην πρώτη του νίκη – Επικράτησε της Βέντσπιλς 83-76.

Πάρε τη Nova μαζί σου με την υπηρεσία Nova GO. Aπόλαυσε το αγαπημένο σου θέαμα σε laptop, tablet και smartphone όπου κι αν βρίσκεσαι, μέσα κι έξω από το σπίτι και εντελώς δωρεάν!

Ό,τι δεν κατάφερε απέναντι στην Γκαζιαντέπ και την Τενερίφη στην έδρα του, ο ΠΑΟΚ το πέτυχε σήμερα (5/12) με αντίπαλο την Βέντσπιλς. Ο «Δικέφαλος» νίκησε με σκορ 83-76 τους Λετονούς και πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη σεζόν στο Basketball Champions League. Μια νίκη που τον κρατάει ζωντανό στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε αυτό το do or die παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, απέναντι σε μια ομάδα καλά διαβασμένη, που δεν ήταν διατεθειμένη σε καμία περίπτωση να παρατήσει την προσπάθεια, αποθεώθηκε η ομαδική προσπάθεια για την επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: ο εορτάζων (είχε γενέθλια) Μαργαρίτης 15, οι Γκος και Κατσίβελης από 12 και οι Χρυσικόπουλος και Τζόουνς από 10, ενώ ο Κρουμπάλι μπορεί να έβαλε 8 πόντους, όμως, μάζεψε 10 ριμπάουντ, περισσότερα από κάθε άλλον στο παιχνίδι (6 αμυντικά και 4 επιθετικά).

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι κόντρα στη Βέντσπιλς, προηγήθηκαν 8-1, κράτησαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και έκλεισαν αυτή την περίοδο προηγούμενοι 21-17. Στο β΄ δεκάλεπτο, όμως, ήταν σα να βραχυκύκλωσαν. Με ένα επιμέρους 14-24, οι Λετονοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 35-41, φτάνοντας σε ένα +6 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά γι’ αυτούς. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μάζεψε μόνο ένα επιθετικό ριμπάουντ, ενώ στην άμυνά του τα πήγε ακόμη χειρότερα, καθώς οι Λετονοί πήραν 8 επιθετικά κι από αυτά πρόσθεσαν 12 πόντους.

Στο Γ’ δεκάλεπτο, ενώ ο ΠΑΟΚ μπήκε εξίσου καλά με το Α’, με τον Κατσίβελη να πετυχαίνει 5 απανωτούς πόντους, τον Μαργαρίτη άλλους 4 και τον Τζόουνς τους πρώτους 2 δικούς του στο παιχνίδι, που έστειλαν την ομάδα τους στο 46-43 (στο 6’:56’’ πριν το τέλος της περιόδου), οι Λετονοί αντέδρασαν και έβαλαν και πάλι δύσκολα στους γηπεδούχους. Με σερί 0-7 βρέθηκαν και πάλι μπροστά (46-50 στο 5’:06’’), στο 3’:59’’ και στο 2’:33’’ έφτασαν στο +5 (48-53 και 50-55, αντίστοιχα), για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με +4 (57-61). Στα τελευταία λεπτά, οι Τζόουνς και Γκος κράτησαν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής από τη Βέντσπιλς.

Στο Δ’ δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, χάρη κυρίως στους Χρυσικόπουλο, Κατσίβελη και Γκος, μπήκε με σερί 9-0 (66-61 στο 7:35’), πήρε το ψυχολογικό αβαντάζ και παρότι οι Λετονοί έφτασαν να τον ισοφαρίσουν (70-70 στο 3’:48’’) κατάφερε να μην βρεθεί ποτέ πίσω στο σκορ και τελικώς να φτάσει στην επικράτηση (83-76). Στα τελευταία λεπτά, πάντως, το παιχνίδι ήταν θρίλερ, αν σκεφτεί κανείς ότι στο 1’:24’’ πριν το φινάλε το σκορ ήταν 75-73. Ουσιαστικά, το ματς τελείωσε στο τρίποντο που πέτυχε ο Τζόουνς στα 00:34’’ πριν τη λήξη (79-73), με τους Λετονούς στη συνέχεια να κάνουν βιαστικές και άστοχες επιθέσεις και τους γηπεδούχους να παίρνουν άλλους τέσσερις πόντους από Γκος και Κατσίβελη (83-73). Το τρίποντο του Σκέμπε στα 4’’ δεύτερα πριν την κόρνα, δεν άφησαν τον ΠΑΟΚ να χαρεί τη διψήφια διαφορά πόντων, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, γενικώς.

Δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 (1), Γκος 12, Τζόουνς 10 (2)

Βέντσπιλς (Ρ. Στελμάχερς): Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβικς 2, Λόμαζ, Ούμπιγια 7 (1), Σκέλε 12 (1), Γκούλμπις 17 (3), Γιούτσικας 14, Ζάκις 5, Μπρούσεβιτζ 16 (2)