Περιστέρι-Ντιζόν 92-88 παρ.: Με MVP Φρανσίσκο και 1-1 η σειρά! (hls)

Το Περιστέρι άντεξε στην παράταση, νίκησε με 92-88 την Ντιζόν και ισοφάρισε τη σειρά των play-in του BCL σε 1-1. Το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι στη Γαλλία την Τετάρτη (18/11).

Με τον καθοριστικό Σιλβέν Φρανσίσκο, ο οποίος άρχισε τη μεγάλη αντεπίθεση με τρία σερί εύστοχα τρίποντα και τους εξαιρετικούς Δημήτρη Αγραβάνη, Λεωνίδα Κασελάκη, Μάρκους Ντένμον να την ολοκληρώνουν, το Περιστέρι έδειξε μεγάλη «καρδιά», επικρατώντας επί της Ντιζόν με 92-88 στην παράταση (81-81 κ.α.) στον δεύτερο αγώνα των play in του Basketball Champions League κι έφερε σε απόλυτη ισορροπία τη σειρά με τη γαλλική ομάδα (1-1 στις νίκες).

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου, πληρώνοντας την αστοχία τους στα πρώτα λεπτά και τις λανθασμένες επιλογές τους, όμως δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο κι έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη, κερδίζοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν την παρουσία τους στους «16» της διοργάνωσης στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς με την Ντιζόν που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου στη Γαλλία.

Η Ντιζόν μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα και με αιχμές του δόρατος τους ΜακΝτάφι και Ντουκοτέ (5/7τρίπ.), έχτισαν γρήγορα μια μικρή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι ξέφυγαν με +12 (16-28), όμως κάπου εκεί ανέλαβε… δράση ο Φρανσίσκο. Με τρία σερί εύστοχα τρίποντα μείωσε σε απόσταση βολής (25-28) κι από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε… ροντέο. Αν και η Ντιζόν κράτησε μία μικρή διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (40-37), οι Περιστεριώτες έκαναν ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν στο +5 (64-59).

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε γκραν-γκινιόλ. Η τάπα του Αγραβάνη στον Χόλστον και το τρίποντο του Ντένμον στο 1’38’’ πριν το φινάλε έδωσε έναν «αέρα» 4 πόντων στο Περιστέρι (78-74), όμως ορισμένες λάθος επιλογές στο τέλος έδωσαν την ευκαιρία στους Γάλλους να ισοφαρίσουν με το λέι-απ του Γουέρ σε 81-81. Το τελευταίο σουτ του Χρόβατ βρήκε… σίδερο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι παίκτες του Περιστερίου έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και μεγάλη ευστοχία στις βολές φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τρομερό παιχνίδι από τον Φρανσίσκο που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/8τρίπ.), 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, πολύ ουσιαστικοί και οι Ντένμον (16π.) Αγραβάνης (16π.), Μπιλάν (16π.) και Κασελάκης (13π.). Από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα «έγραψαν» οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, αλλά στο τέλος «μίλησε» το Περιστέρι…

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81, 92-88 παρ.

Διαιτητές: Κρέγιτς, Μπαλντίνι, Καλατράβα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπιλάν 16, Ντένμον 16 (2), Φρανσίσκο 19 (4), Τζούιστον 2, Ραντάνοφ 5, Δ. Αγραβάνης 16 (1), Φύτρος, Κασελάκης 13 (3), Μωραΐτης 5, Περσίδης, Πουλιανίτης, Ζούγκρης.

Ντιζόν (Νέναντ Μάρκοβιτς): Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (5), Χόλστον 8 (2), Χρόβατ 18 (4), ΜακΝτάφι 20, Μπρέμπλι 5 (1), Γκοτιέ, Λουμ, Μόμπλεϊ, Βινσέν, Γουέρ 12.