Match Center
Dijon - Μπάσκετ

Dijon - Μπασκετ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Προμηθέας Πάτρας – Ντιζόν 68-71: «Λύγισε» στο τέλος
Ο Προμηθέας Πάτρας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ντιζόν ηττήθηκε με τελικό σκορ 71-68 και έχασε τις όποιες πιθανότητες είχε για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο που οδηγεί απευθείας στα νοκάουτ της διοργάνωσης.
Τέλος το ευρωπαϊκό «ταξίδι» του Περιστερίου! (hls)
Στην έδρα της Ντιζόν ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Περιστερίου, που είδε τη γαλλική ομάδα να γράφει το 2-1 στη σειρά του Play In του Basketball Champions League και να παίρνει το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έπεσε με το τελικό 89-82, πληρώνοντας τα λάθη και την επιθετική... καθίζηση σε δεύτερη και τρίτη περίοδο.
Περιστέρι-Ντιζόν 92-88 παρ.: Με MVP Φρανσίσκο και 1-1 η σειρά! (hls)
Το Περιστέρι άντεξε στην παράταση, νίκησε με 92-88 την Ντιζόν και ισοφάρισε τη σειρά των play-in του BCL σε 1-1. Το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι στη Γαλλία την Τετάρτη (18/11).
Ντιζόν-ΠΑΟΚ 69-74: «Μαγικό» τελευταίο δεκάλεπτο και μεγαλειώδης πρόκριση (hls)
Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ένα τέλειο τελευταίο δεκάλεπτο (15-28 επιμέρους σκορ) και κατόρθωσε να επικρατήσει με 74-69 της Ντιζόν, «σφραγίζοντας» την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.
ΠΑΟΚ-Ντιζόν 66-70: Πήγε για μεγάλο come back με Ράιλι
Ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία αντεπίθεση (Ράιλι 25 π.), η Ντιζόν άντεξε και πήρε τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι για τον 7ο όμιλο του BCL-Ενός λεπτού σιγή πριν το παιχνίδι στη μνήμη των αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών
video
Οταν σοβαρεύτηκε… έκανε party (video)
Η ΑΕΚ άφησε πίσω της το κακό α' 10λεπτο και στη συνέχεια, με όπλο την άμυνα και με πρώτο σκόρερ τον Χάντερ (22 π.) έκανε ότι ήθελε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ντιζόν, πήρε τη νίκη με 80-56 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρωτιά στον Ομιλο
video
”Σίφουνας” στη Γαλλία
Την τρίτη νίκη της, δεύτερη συνεχόμενη πέτυχε η ΑΕΚ περνώντας από τη Γαλλία με 90-80 απέναντι στη Ντιζόν. Εκπληκτική η ''Ένωση'' στην 3η περίοδο, τρομερός ο Χάντερ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.
video
Ιστορική νίκη για την Ντιζόν (video)
Η Ντιζόν έγινε η έβδομη γαλλική ομάδα που λαμβάνει μέρος στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της λοιπόν στην διοργάνωση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-63, απέναντι σε μια κλασική ομάδα όπως η Νίμπουργκ.