Νίκη στην παράταση για την Βενέτσια (video)

Με οδηγό τον Μίτσελ Γουάτ στην παράταση, Η Βενέτσια κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να κερδίσει την μαχητική Ρόζα Ράντομ με 102-93.

Η ιταλική ομάδα με την βοήθεια και των φίλων της, έφτιαξε νωρίς διαφορά στον αγώνα όταν προηγήθηκε με 13-5 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η απάντηση των Πολωνών ήρθε άμεσα με άμυνα ζώνης 2-3 και οδηγούς στην επίθεση τους Πάντερ και Χάροου, η Ρόζα Ράντομ όχι μόνο κάλυψε την διαφορά, αλλά προηγήθηκε με 32-21 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι, παρά την σκληρή τους προσπάθεια δεν κατάφεραν τίποτα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την πολωνική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 52-41. Το σκηνικό έμεινε αμετάβλητο μέχρι το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Χέινς με 9 πόντους στην σειρά, έφερε την Βενέτσια μπροστά με 72-71 και το ντέρμπι ξεκίνησε. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να φτιάξει διαφορά με αποτέλεσμα το 86-86 στην λήξη της κανονικής διάρκειας. Σο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γουάτ ήταν αυτό που αποφάσισε για την έκβαση του αγώνα. Έπαιξε άμυνα, μάζεψε ριμπάουντ και σκόραρε για την Βενέτσια που πήρε διαφορά και την νίκη με 102-03.

Ο Γουάτ είχε 25 πόντους και 13 ριμπάουντ για τους νικητές με τον Χέινς να σκοράρει 18 και να μοιράζει 8 ασίστ. Για την Ρόζα Ράντομ, ο Κέβιν Πάντερ είχε 31 πόντους και 22 πρόσθεσε ο Χάροου.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 41-52, 63-71, 86-86 και 102-93 (παρ.).