Ο Λουκάς την οδηγεί… (video)

Ο Λουκάς Μαυροκελίδης ήταν σε ακόμη ένα ματς απολαυστικός (28π., 6ριμπ., 3κλ.) και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη με 76-67 επί του Κόροιβου στην Αμαλιάδα για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η «Ένωση» με εμφανή τα σημάδια κούρασης, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην ομάδα της Αμαλιάδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είχε σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Έλληνα σέντερ, ο οποίος την πήρε από το… χέρι και την οδήγησε στη νίκη.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο -13 έχοντας δεχτεί 24 πόντους (24-11).

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, βρήκαν εύκολους πόντους, μειώνοντας σε 38-35 (ημίχρονο) και με εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο όπου είχαν επιμέρους σκορ 21-8, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη και τελικά την πήραν με το τελικό 76-67.

Όπως προείπαμε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο παίκτης που οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη. Ο Έλληνας σέντερ σε 30:02 είχε 28 πόντους (11/14 διπ., 6/8 βολ.), 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.  Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Χέρστον, ο οποίος στον ίδιο χρόνο συμμετοχής πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Από τους ηττημένους, συγκλονιστική ήταν η εμφάνιση του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο Ντουέιν Ντέιβιτς με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (1), Ντέιβις 24 (2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19 (3), Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 14 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3), Ουόρεν 11 (3).