Η «λαβωμένη» ΑΕΚ πήρε το θρίλερ με το Ρέθυμνο (video)

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΚ παρά τις απουσίες της κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος επικρατώντας του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ με 84-83 για την 18η αγωνιστική της BasketLeague.

Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ο Τολιόπουλος που με δύο βολές στα 3,2’’ έγραψε το τελικό σκορ.
Την ίδια στιγμή το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά ο Χάρις στα 10,8’’ και με το σκορ στο 82-83 αστόχησε σε ζευγάρι βολών.
Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Τσάλμερς με 26 πόντους ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Χρυσικόπουλος με 17 και Γιάνκοβιτς με 11.
Για το Ρέθυμνο ο Φράνκαμπ είχε 25 πόντους ενώ άλλους 19 πρόσθεσε ο Κάρτερ.
Στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα. Με τον Φράνκαμπ να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι (17π. στο πρώτο μέρος) και τους Κάρτερ και Λι να δίνουν πολύτιμες βοήθειες οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 33-43, έχοντας 12/20 δίποντα και 5/13 τρίποντα.
Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ είχε χάσει τις μάχες κάτω από τα καλάθια, ενώ στην επίθεση είχε μοναχικούς εκφραστές τους Τσάλμερς και Χρυσικόπουλο, ούσα πολύ άστοχη έξω από τα 6,75 με 1/5 τρίποντα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ εμφανίστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο. Πίεσε στην άμυνα και με τους ίδιους εκφραστές στην επίθεση (Τσάλμερς-Χρυσικόπουλος) κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 57-57 στο 29’ και να κλείσει πίσω με δύο την 3η περίοδο (58-60).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά κι άρχισε να βρίσκει λύσεις περνώντας με 62-67 στο 34’ και 67-73 με τρίποντο του Κάρτερ στο 37’.  Με τρίποντα των Χριστοδούλου, Τσάλμερς, Φράνκαμπ και Μασιούλις το σκορ έγινε 80-83 στο 39’.
Στα 14,1’’ ο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ προσπάθεια για τρίποντο και με  δύο βολές έκανε το 82-83.
Στα 10.8’’ ο Τσάλμερς έκανε το 5ο προσωπικό του φάουλ στον Χάρις ο οποίος όμως αστόχησε και στις δύο.
Στα 3,2’’’ ο Τολιόπουλος κέρδισε φάουλ από τον Γκόρντον και με δύο βολές έγραψε το 84-83.
Το απονενοημένο τρίποντο του Φράνκαμπ δεν βρήκε στόχο και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη.