Με άνεση την πρώτη νίκη ο Κολοσσός (video)

Η νίκη ήταν επιβεβλημένη για τον Κολοσσό Ρόδου κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας στο «Βενετόκλειο» και με το 76-59 αυτή επετεύχθη δίνοντας το πρώτο ροζ φύλλο στους Ροδίτες.

Ο Προμηθέας άντεξε ένα ημίχρονο, με τον Κολοσσό να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (21-17), χωρίς να μπορεί πάντως να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (37-37) πριν το 39-38 της ανάπαυλας, αλλά τα πράγματα ξεκαθάρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη έπαιξαν καλή άμυνα κρατώντας τους αντιπάλους τους στους 11 πόντους καταφέρνοντας να εξασφαλίσουν προβάδισμα 12 πόντων στο 30’ (61-49) ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο, δέχθηκαν μόλις 10 στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 76-59.

Για τον Κολοσσό που βρίσκεται στο 1-2, ο Ρέλεφορντ έκανε σπουδαίο ματς με 20 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με τους Χολ και Άχονεν να προσθέτουν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Στο 1-2 το ρεκόρ και του Προμηθέα, που είχε τους Φαγέ και Τσάμη να τελειώνουν το ματς με 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-38, 61-49, 76-59

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Ρέλεφορντ 20 (3), Άχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 4, Χολ 12, Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 9 (1), Γεωργαλλής 6 (2), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουάτσον 8.

Προμηθέας Πάτρας (Βετούλας): Άντερσον, Γκίκας 7 (2), Φαγέ 11, Σαρικόπουλος 10, Μουρ 9 (1), Κλαρκ 9 (1), Γιαννικόπουλος, Πέττας, Γερομίχαλος, Γκράβας, Τσάμης 11 (1), Τζόνσον 2.