Ιστορική νίκη για τον Κόροιβο (video)

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο στην Αμαλιάδα, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να φθάσει στη νίκη με 80-67 πετυχαίνοντας την πρώτη επικράτηση στην ιστορία του στη μεγάλη κατηγορία.

Η επιστροφή της Ένωσης στην Basket League δεν στέφθηκε με επιτυχία, με τον νεοφώτιστο Κόροιβο να καταφέρνει να καταβάλει την αντίσταση της Ένωσης κατακτώντας το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στην Α1. Μέχρι και την τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με το επί μέρους 25-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέρ των γηπεδούχων να διαμορφώνει το τελικό 80-67.

Και οι δύο αντίπαλοι εξασφάλισαν την άνοδό τους στην Basket League,  την περυσινή σεζόν, από την Α2, όπου ο Κόροιβος δεν έχασε σε κανένα παιχνίδι απέναντι στους ιστορικούς «κίτρινους»! Την παράδοση αυτή η ομάδα της Αμαλιάδας τη συνέχισε και στην Α1, με το επιβλητικό 80-67 το οποίο κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.

Το 22-10 της πρώτης περιόδου αποτέλεσε ένα γερό θεμέλιο για τον Κόροιβο, ώστε να φθάσει στην τελική νίκη μια και κατάφερε συνεχώς, σχεδόν, στο 40λεπτο να είναι εμπρός στο σκορ. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, αξιοποιώντας το περιφερειακό σουτ, στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει και να πάει στο ημίχρονο, μόλις, στο -4 (41-37).

Για να μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να πάρουν προβάδισμα μέσα στο παιχνίδι χρειάστηκε να φθάσει το τρίτο δεκάλεπτο, όπου με δίποντο του Ράιτ έγινε το 49-51. Προς το τέλος ένα τυχερό τρίποντο του Βασίλιεβιτς από τα πλάγια «έγραψε» το 69-63 κι εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε το ματς για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου «έτρεξε» επί μέρους σκορ 11-4 στη συνέχεια κι έφθασε το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους ηττημένους πάλεψαν οι Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλος, οι οποίοι έκαναν αμφότεροι double-double (16 πόντοι-11 ριμπάουντ και 14 πόντοι-10 ριμπάουντ αντίστοιχα), ενώ ελάχιστη υπήρξε η βοήθεια που η ΑΕΚ πήρε από τους Αμερικάνους παίκτες της! Για τον Κόροιβο ο Ρόμπερτ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Αμαλιάδας και του αγώνα, ενώ καθοριστική απόδοση είχαν οι Μαγκέτ με 10 και Βασίλιεβιτς με 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55-55, 80-67.

Οι πόντοι:
Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Μαγκέτ 10 (5 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Ρόμπερτ 18 (4 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 10, Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3, Βασίλιεβιτς 11 (4 ασίστ), Κανονίδης 9 (5 ριμπάουντ), Γκάρετ 9 (8 ριμπάουντ), Ντμιτρίεφ, Γαλιώτος 4 (3 ριμπάουντ).
ΑΕΚ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (3 ασίστ), Κάιλς 1, Σάκοτα 13, Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8, Ράιτ 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπάουντ), Ούντριτζ.