Περιστέρι – Λάρισα 71-77: Το τρένο του κάμπου συνεχίζει

Ανατροπή από το -15 και μεγάλη νίκη για την ομάδα του Φώτη Τακιανού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουσμάν Κρουμπάλι που είχε 16 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Ανατροπές και συγκινήσεις στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά με “καυτό” τον Γκρέι και προηγήθηκαν 26-14 στο δεκάλεπτο, ανεβάζοτας τη διαφορά ως το +15, 40-25 με βολή του Κατσίβελη. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Λαρισαίων, που μείωσαν με επιμέρους 10-1 σε 41-35 πριν ο Μωραϊτης με τρίποντο διαμορφώσει το 44-35 του ημιχρόνου.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του δεύτερου μέρους. Η Λάρισα έτρεξε επιμέρους 21-11 στην τρίτη περίοδο και πήρε το προβάδισμα 55-56. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 και το κράτησαν ως το φινάλε, όταν και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τελευταίο λεπτο. Το Περιστέρι προσπάθησε να “κλέψει” το ματς στο φινάλε μειωνοντας σε 71-73, όμως δίχως αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Λάρισα και τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας, με την οποία “έπιασε” το Περιστέρι στις οκτώ νίκες.

Για τους νικητές ο Κρουμπάλι είχε εντυπωσιακό double double με 16 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ, οι Μάριτς-Μούντι από 13 και ο Χάντσον 10.

Για το Περιστέρι ο Γκρέι είχε 20 πόντους και ο Μωραϊτης 18 (αλλά με 6/18 σουτ, 5 ασίστ).

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η απόφαση του Μίλαν Τόμιτς να στείλει στα αποδυτήρια τον Λίνο Χρυσικόπουλο μετά από μεταξύ τους επεισόδιο, με το σκορ στο 53-53.