Παναθηναϊκός – Λαύριο 74-61: Στον τελικό με σούπερ Οκάρο (hls)

Με τον Οκάρο Γουάιτ να πραγματοποιεί την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση με το "τριφύλλι" και την άμυνα να κάνει τη διαφορά, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ κόντρα στο αξιόμαχο Λαύριο.

Για ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός. Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο(23-21) ένεκα της πράσινης αστοχίας από μακριά, η ομάδα του Πρίφτη βασίστηκε στη ρέντα των Μέικον και Γουάιτ και έχτισε διψήφια διαφορά, με τον “Ρο” να έχει ήδη 15 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-29 και το τριφύλλι ετοιμαζόταν για υγιεινό περίπατο. Το αυτό επιβεβαιώθηκε και στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης, με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (53-33).

Καπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του τρομερού Λαυροίου, το οποίο έτρεξε 17-0(!) σερί και έφτασε το ματς στο σουτ (53-50). Ο Σαντ-Ρος έδωσε ανάσες αλλά το Λαύρο έμεινε κοντά (61-57, 36΄). Ο Πέρι έβαλε μεγάλο τρίποντο και το Λαύριο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια τεράστια ανατροπή, μένοντας με την ικανοποίηση της καλής, για ένα ημίχρονο, εμφάνισης.

Για τους νικητές ο τρομερός Οκάρο Γουάιτ είχε 23π, 11ρ σε 27 λεπτά συμμετοχής, με τον Πέρι να συμπληρώνει με 12 (2ασίστ). Ο Νέντοβιτς είχε 3 πόντους σε 16:47 και ο Μέικον 8π, ενώ χαμηλά έμεινε και ο Παπαπέτρου (7π, 1ρ, 1ας σε 30:40).

Για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Σμιθ (17π, 5ρ) και Γκόινς (14π).

Τα Δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61.