Ηρακλής – Παναθηναϊκός 66-100: Περίπατος στην Θεσσαλονίκη (hls)

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε μια άνετη νίκη και "κλείδωσε" την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

O Ηρακλής υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Basket League με τους “πράσινους” να επικρατούν με 100-66 και να εξασφαλίζουν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα καλά ποσοστά που είχαν από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 24-22. Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές βελτίωσε την άμυνα του και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση έχτισε μια διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 50-36.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και στο δεύτερο μέρος, έβρισκε με άνεση τον δρόμο προς το καλάθι του Ηρακλή ενώ ταυτόχρονα λειτουργούσε και σωστά αμυντικά με αποτέλεσμα να χτίσει μια διαφορά η οποία ξεπέρασε και παρέμεινε πάνω από τους 30 πόντους μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χεζόνια με 17 πόντους και Παπαπέτρου, Μπέντιλ που είχαν από 15 ενώ από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάνλαν με 17 πόντους.

Οι “πράσινοι” πλέον έχουν ρεκόρ 18-2 και είναι σίγουρα πρώτοι ενώ το ρεκόρ του Ηρακλή είναι στο 7-14.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 12-28, 17-28, 13-22.