Ξεκίνημα με νίκη στην Κίνα για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη νίκη ευρωπαϊκής ομάδας επί κινεζικού εδάφους σε συλλογικό επίπεδο, κερδίζοντας τους Φοσάν ΛονγκΛάιονς με 66-67.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες (Λάσμε, Ματσιούλις, Ούκιτς, Μπράμος, Φώτσης, Μαυροκεφαλίδης) και έτσι ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα.

Οι Κάρι, Παππάς, Διαμαντίδης, Σανγκ και Μπαπτίστ αποτέλεσαν την αρχική πεντάδα των «πράσινων», με τον Κινέζο μάλιστα να απευθύνει χαιρετισμό στους συμπατριώτες του πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-6 στο 5’50”, με τους Σκορδίλη, Γιάνκοβιτς και Γκιστ να περνούν στη θέση των Μπατίστ, Παππά και Σανγκ αντίστοιχα, ενώ λίγο αργότερα τον Διαμαντίδη αντικατέστησε ο Αποστολίδης.

Στο 7’15” οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 15-10, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-15.

Οι Κινέζοι «άνοιξαν» κάπως τη διαφορά προηγούμενοι 24-19 στο 14’25”, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε και με τον Γκιστ να «πυροβολεί» πέρασε μπροστά με 25-34 (19’30”). Τελικά το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 34-29.

Οι ΛονγκΛάιονς αντεπιτέθηκαν και πέρασαν μπροστά με 39-39 στο 24′. Οι Κάρι, Σανγκ και Παππάς απάντησαν όμως και το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου (51-50) για τον Παναθηναϊκό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ωστόσο ο Τζέιμς Γκιστ ήταν καθοριστικός με τάπες και καρφώματα. Οι «πράσινοι» αποδείχτηκαν ψυχραιμότεροι στο τέλος και πήραν τη νίκη με 66-67.

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-34, 50-51, 66-67

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπατίστ 20, Παππάς 16(2), Σανγκ 4, Γιάνκοβιτς 4, Κάρι 8, Γκιστ 11(1), Διαμαντίδης 2, Αποστολίδης 2, Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης, Γκιουζέλης.