Ο Παμβοχαικός “έσφιξε” τη θηλειά στον Εθνικό

Mε πρώτο σκόρερ τον Ηρακλή Παπαδόπουλο που σημείωσε 24 πόντους ο Παμβοχαικός πέρασε με 3-0 σετ (25-13, 25-21, 25-17) από την Αλεξανδρούπολη και την έδρα του Εθνικού που μετά από 5 αγωνιστικές έμεινε χωρίς βαθμό και σετ.

Mε πρώτο σκόρερ τον Ηρακλή Παπαδόπουλο που σημείωσε 24 πόντους ο Παμβοχαικός πέρασε με 3-0 σετ (25-13, 25-21, 25-17) από την Αλεξανδρούπολη και την έδρα του Εθνικού που μετά από 5 αγωνιστικές έμεινε χωρίς βαθμό και σετ. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας και έφτασε τους 4 βαθμούς. Φιλότιμη προσπάθεια έκανε η νεανική ομάδα του Εθνικού και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίτο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα αλλά δεν αξιοποίησε το προβάδισμα που είχε στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ. O Παμβοχαϊκός παρότι αγωνίστηκε πάλι χωρίς τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο είχε την εμπειρία και τις επιθετικές λύσεις που του έδωσαν δίκαια τη νίκη.

Οι πόντοι του M.Γ.Σ.Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος):Κ.Δαλακούρας 17π. (11/26επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι, 76%υπ. 24%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1/2επ.), Πιτακούδης 7 (7/17επ.), Χρηστουηλίας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 28%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 80%υπ., 55%αρ.), Ζαχαρούλης, Αντωνιάδης, Μπίκος.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1π. (1/1επ.), Λάνγκστον 5 (3/3επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 24 (23/38επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 8 (7/15επ., 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 6 (2/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας 11 (10/18επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 25%αρ.) / Αχιλλεόπουλος λ. (86%υπ., 43%αρ.), Γαβριήλ, Κεχαγιάς.