Το ξανάκανε ο Φοίνικας, 3-2 τον Ολυμπιακό (hls)

Μια κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και το εύκολο πέναλτι του Τζούριτς έδωσαν στον Φοίνικα την μεγάλη νίκη, δεύτερη συνεχόμενη, επί του Ολυμπιακού, αυτή τη φορά στο σπίτι του.

Οι Συριανοί επικράτησαν 3-2 σετ  (25-17, 23-25, 25-23, 18-25, 20-18) στις λεπτομέρειες δείχνοντας χαρακτήρα και ταυτότητα ομάδας που θα κυνηγήσει κάθε ματς όπου και αν παίζει.  Το ματς ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να μην έχει τις λύσεις και τις περισσότερες επιλογές που είχε ο αντίπαλος του. Μεγάλο ματς για τους Τζούριτς, Στερν, Φράγκο…

Σόου Στερν και Τζούριτς

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 13-11 του Ολυμπιακού. Σε εκείνο το σημείο άρχισε το σόου του Στερν από τη γραμμή του σέρβις και του Τζούριτς στο φιλέ που υπέγραψαν το σερί 10-0. Ο Σλοβένος έκανε σμπαράλια την υποδοχή του Ολυμπιακού, ενώ ο διεθνής κεντρικός έστησε το δικό του πάρτι στο φιλέ με 4 μπλοκ και 7 συνολικά πόντους σε ένα σετ. Από το 13-11 του Ολυμπιακού πήγαμε στο 13-21 του Φοίνικα με το σετ να κλείνει στο 17-25.

Λάθη ο Φοίνικας και 1-1

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε από το …19-19. Τα καλά σερβίς του Ζουπάνι έδωσαν αέρα 2 πόντων (21-19) στον Ολυμπιακό που κράτησε την διαφορά κλείνοντας το σετ με 25-23 με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή και την επίθεσή του και ανάγκασε τον αντίπαλό του σε λάθη.

Με υπογραφή Τζιουμάκα και μπλοκ

Ο Φοίνικας μπόρεσε να αντιδράσει στο τρίτο σετ. Κλειδί αποδείχθηκε η αλλαγή του Τζιουμάκα. Με μπλοκ του νέου διαγώνιου του Φοίνικα έγινε το 21-22 και με δύσκολη επίθεση πήγε τους Συριανούς στο πρώτο σετ μπλολ στο 22-24. Ο Φοίνικας το πήρε το σετ με επίθεση του «ζεστού» Στερν.

Το τελείωσε νωρίς ο Ζουπάνι

Ο Ολυμπιακός πάντως δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα του Φοίνικα και απάντησε εμφατικά και πολύ γρήγορα. Σε ρόλο βομβιστή ο Ζουπάνι στήθηκε στην γραμμή του σέρβις στο 2-1 και έφυγε με 3 άσσους και κάνοντας μεγάλη ζημιά στην υποδοχή των Συριανών στο 9-1. Οι Συριανοί μείωσαν με Φράγκο στους 4 (19-15), αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε την αντεπίθεση και έφτασε με άνεση (25-18) στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Θρίλερ

Το πέμπτο σετ ήταν θρίλερ και κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Μια κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και το πέναλτι του Τζούριτς έδωσαν τη νίκη στον συνολικά καλύτερο και ποιοτικότερο Φοίνικα. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλςης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. – 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.