Ιδανικό ξεκίνημα για τη Λετονία

Με σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο, η Λετονία πήρε σημαντική νίκη με 78-67 κόντρα στο Βέλγιο για τον όμιλο της Ρίγας και μπήκε με το «δεξί» στο τουρνουά.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο οι Λετονοί κατάφεραν και προηγήθηκαν 25-19 στο 10’, ενώ κρατώντας καλό επιθετικό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σταθερά μπροστά (28-36). Οι Βέλγοι κατάφεραν και μείωσαν στο καλάθι στο ημίχρονο (38-40) περνώντας μάλιστα μπροστά με 43-42.

Οι πολλές ισοπαλίες στο τρίτο δεκάλεπτο έδειχναν πως το παιχνίδι θα κριθεί στο φινάλε, με το Βέλγιο να προηγείται 52-51 στο 30’. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της παρέας του Λοτζέσκι στο ματς, αφού οι Λετονοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην τέταρτη περίοδο. Το 60-72 φανερώνει του… γραπτού το αληθές, με το τελικό 67-78 να έρχεται χωρίς καρδιοχτύπι για τους Λετονούς.

Ο Μέιερς είχε 15 πόντους, με τους Γιανιτσένοκς και Μπέρτανς να προσθέτουν 14 και 13 αντίστοιχα για τη Λετονία. Ο Ερβέλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων Βέλγων έχοντας 13 πόντους με τον Βαν Ρόσομ να προσθέτει 12 και τον Λοτζέσκι 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 38-40, 52-51, 67-78

Βέλγιο: Μπόσκο, Βαν Ρόσομ 12, Ερβέλ 13, Εμβέμα, Τάμπου 8, Σερόν 4, Μουκούμπου, Ζιλέ 6, Ντε Ζέου 11, Τούμπα 2, Σαλούμου, Λοτζέσκι 11.

Λετονία: Μέγερις 3, Φρεϊμάνις 8, Μπλουμς 4, Μπέρτανς 13, Τίμα 5, Γιανιτσένοκς 14, Στρέλνιεκς 4, Μπέρζινς 12, Βεκβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 15.