Απίθανη Εθνική, 3-0 την Κροατία με σούπερ Τζιουμάκα

Με απίθανο και πάλι Τζιουμάκα (21π. με 65% αποτελεσματικότητα, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), σταθερό τον Κουμεντάκη (10π., 4 μπλοκ), αλάνθαστο (8 στις 8 επιθέσεις) Βουλκίδη και αλλαγή ανατροπής στο δεύτερο σετ τον Κασαμπαλή, η Εθνική έκανε ...σκόνη και θρύψαλα το φαβορί του 5ου προκριματικού ομίλου Κροατία με 3-0 σετ (25-12, 25-23, 25-15) στο σχεδόν κατάμεστο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας.

Η χωρίς απώλεια βαθμού νίκη της ομάδας του Μπονιφάντε (έκανε σπουδαίο διάβασμα και πάλι), ανοίγει το δρόμο για την 1η θέση και απευθείας πρόκριση της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Είναι η δεύτερη νίκη για την «γαλανόλευκη» σε ισάριθμα ματς, επιτυχία που προήλθε από την καταπληκτική λειτουργία που είχε σε όλους τους τομείς. Με σχεδόν τέλεια υποδοχή (60%), υψηλή (62%) αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ισχυρό μπλοκ (9-3) και σέρβις (6-0) η Εθνική δεν μπορούσε να χάσει.

Πρώτο ελληνικό αψεγάδιαστο σετ

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για την Εθνική. Η απουσία του Κροάτη σούπερ σταρ Λέο Άντριτς στο ξεκίνημα λόγω προβλήματος στο δάκτυλο, έκανε πιο εύκολο το έργο της «γαλανόλευκης» η οποία με …ζεστό Τζιουμάκα (σερβίς και επίθεση) έβαλε με 9-2 (από 2-2) από νωρίς τις βάσεις για το 1-0 στα σετ. Αυτό ήρθε με 25-12 με τον Τζιουμάκα να έχει 8 πόντους και τον Κουμεντάκη να βοηθάει με 5.

Αλλαγή ρυθμού με Κασαμπαλή και 2-0

Η συνέχεια δεν ήταν ίδια ως και τα μισά του δευτέρου σετ. Η παρουσία του Άντριτς έφερε αλλαγή στο προβάδισμα με τους Κροάτες να είναι μπροστά διαρκώς μέχρι και το 19-15. Στο σημείο εκείνο η Εθνική, με πασέρ τον Κασαμπαλή αντί του Γαλιώτου (σωστή αλλαγή Μπονιφάντε), μπήκε στο σετ με τον Κουμεντάκη να μειώνει στον πόντο 19-18 και τον ίδιο να ισοφαρίζει σε 20-20. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι και τον 23ο πόντο. Ο Κασαμπαλής έβγαλε άσσο για το 24-23, ο  Ζελίσκοβιτς κάρφωσε άουτ και το σετ πήγε εν μέσω αποθέωσης και πάλι σε ελληνικά χέρια.

Αποβολή Μιχάλι και 3-0

Με την ανατροπή στο δεύτερο σετ η Εθνική πήρε τα …πάνω της και μπήκε με εξαιρετικό ρυθμό και στο τρίτο σετ. Με τον Κουμεντάκη να είναι on fire η «γαλανόλευκη» είχε διαρκώς το προβάδισμα. Η …δουλειά μάλιστα έγινε πιο εύκολη όταν αποβλήθηκε στο 9-6 του σετ ο Μιχάλι ο οποίος «πλήρωσε» την αψιμαχία που είχε στο φιλέ με τον Πρωτοψάλτη. Η «γαλανόλευκη» από κει και ύστερα πάτησε …γκάζι και με 25-15 πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).
ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. – 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).