Συνεχίζει το Μαρκόπουλο, 3-0 την Ηλιούπολη

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις και στις νίκες έδωσε στην έδρα του πλέον το Μαρκόπουλο.

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις και στις νίκες έδωσε στην έδρα του πλέον το Μαρκόπουλο. Η ομάδα των Μεσογείων μετά το σπουδαίο διπλό στην έδρα του Άρη, πήρε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο επί της Ηλιούπολης με 3-0 σετ (25-18, 25-14, 25-21) στο κατάμεστο κλειστό των Μεσογείων. Κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, με το σκορ να είναι 17-17 και το Μαρκόπουλο να βρίσκει ρυθμό και να διαμορφώνει το 25-18 με επιμέρους σκορ 8-1. Στο δεύτερο σετ, το 3-7 της Ηλιούπολης έγινε 9-7 για το Μαρκόπουλο με τα σερβίς της Βιργινίας Δικαιούλια, διαφορά που μεγάλωσαν οι γηπεδούχες για το 25-14 και το 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο η MVP της 2ης αγωνιστικής Έλενα Τσβίγιοβιτς πήγε στο σερβίς και με σερί 10-0 διαμορφώθηκε το 22-12. Το σετ τελείωσε με 25-21. Στα μισά του τρίτου σετ χτύπησε το γόνατό της η πασαδόρος του ΓΣΗ Κωνσταντίνα Πασσιά, η οποία παρόλο που συνέχισε την αναμέτρηση, στο φινάλε δυσκολευόταν να πατήσει το πόδι της.

Η διοίκηση του ΑΟΜ με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου του μαστού στις 25 Οκτωβρίου, τίμησε τον Διδάκτωρα της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών, πρόεδρο της επιστημονικής εταιρείας Ε.Μ.Ε.Ι.Σ. και κορυφαίο στην αντιμετώπιση καρκίνου του μαστού Γρηγόρη Ξεπαπαδάκη. Την απονομή έκαναν ο Δήμαρχος Μαρκόπουλου Κώστας Αλλαγιάννης και ο Πρόεδρος του ΑΟ Μαρκοπούλου Πάρης Ευαγγελίου. Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε και η MVP της 2ης αγωνιστικής Έλενα Τσβίγιοβιτς. Την απονομή έκανε η πρώην διεθνής αθλήτρια Νίκη Γκαραγκούνη.