Πέρασε από την Θεσσαλονίκη ο Πορφύρας

"Καθαρό" τρίποντο που του δίνει ανάσες για τη συνέχεια πήρε στην Θεσσαλονίκη ο Πορφύρας.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-1 σετ (12-25, 25-16, 25-13, 30-28) του Αίαντα, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με 7 βαθμούς άφησε στο -2 τον 14ο πλέον Αίαντα. Η ομάδα του Ευόσμου πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά ο Πορφύρας απάντησε ανάλογα στο δεύτερο και τρίτο σετ και πήρε κεφάλι στο σκορ. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ, με τον Αίαντα να έχει τον έλεγχό του. Ο Εύοσμος είχε 4 ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όμως ο Πορφύρας έβρισκε πάντα τη λύση και στο δεύτερο δικό του ματς μπολ έκανε το 30-28 παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Νταντούλα, Παπαδοπούλου, Θεοδοσίου Λ., Χαντζή, Πήττα, Χαμαλίδου / Θεοδοσίου Β., Μότσιανου (λ), Πιτσιγκώνη.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Αλισάνοβα, Παβλένκο, Ροντρίγκες, Ποντικάκη, Θαλασσινού, Σάντε / Μπουτσελάκου (λ), Αφεντάκη (λ), Αλμπάνη.