Ατσαλάκωτος με super Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός

Με MVP την πασέρ του Αθήνα Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός πέρασε χωρίς πρόβλημα την αντίσταση της Θέτιδας στη Βούλα με 3-0 σετ (25-20, 25-21, 25-21).

Ήταν η 3η σερί νίκη της ομάδας του Οικονόμου σε ισάριθμα ματς και η δεύτερη ήττα της Θέτιδας, πρώτη στη Βούλα. Οι αθλήτριες του “τριφυλλιού” υπέπεσαν μόλις σε 9 λάθη σε τρία σετ και έφτασαν στο τρίτο τους τρίποντο τη φετινή σεζόν. Αντίθετα, η Θέτιδα έκανε ένα σετ λάθη (25) και γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε τρεις αγώνες.

Εξαιρετικό μοίρασμα της μπάλας στην επίθεση έκανε η Αθηνά Παπαφωτίου για τις νικήτριες, με την τετράδα Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, Τζένιφερ Κρος, Μαργκαρίτα Στεπανένκο και Μάρετ Γκρόθες να πετυχαίνουν από 9 πόντους.

Για τις γηπεδούχες, η Μάρθα Ανθούλη έκανε το καλύτερό της παιχνίδι με τη φανέλα της Θέτιδας με 21 πόντους. Το ματς παρακολούθησαν ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Παναγιώτης Μαλακατές και ο διευθυντής  Σωτήρης Πανταλέων. Πριν την έναρξη η διοίκηση της Θέτιδας τίμησε με πλακέτα τις Κωνσταντίνου και Ξηντάρα που υπηρέτησαν τον σύλλογο τα προηγούμενα χρόνια. Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 4 (2/11 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 14% άριστες), Ανθούλη 21 (19/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουσατσένκο 2 (2 άσσοι), Άκτας 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Παπαγεωργίου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 46% υπ. – 31% άριστες), Αποστολάκη 8 (8/14 επ., 27% υπ. – 18% άριστες), Παναγοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 36% άριστες), Κρος 9 (9/13 επ.), Στεπανένκο 9 (6/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 86% υπ. – 71% άριστες), Παπαφωτίου 5 (5/5 επ.) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Ξηντάρα (λ), Χαντάβα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 29% άριστες).