Δύο μετάλλια στο ομαδικό, ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ ο Κακοσαίος

Δύο μετάλλια αλλά και την ισοφάριση του παγκοσμίου ρεκόρ στο αεροβόλο τουφέκι R5, πανηγύρισε η ελληνική ομάδα σκοποβολής αθλητών με αναπηρίες κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Στο αεροβόλο τουφέκι R4 οι Δώρα Μουτσίου (594/600), Ευάγγελος Κακοσαίος (594) και Αναστάσιος Μπούτης (586) κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο του ομαδικού, ενώ στο αεροβόλο τουφέκι R5 οι Κακοσαίος (600/600), Μουτσίου (599) και Μπούτης (594) βρέθηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών σημειώνοντας μάλιστα και νέο πανελλήνιο ρεκόρ (1733/1800).

Να σημειωθεί ότι η επίδοση του Κακοσαίου αποτελεί και ισοφάριση του παγκοσμίου ρεκόρ στον γύρο κατάταξης, η οποία ωστόσο δεν μπόρεσε να συνδυαστεί και με μετάλλιο αφού με 103.0 στον τελικό περιορίστηκε στην 7η θέση της τελικής κατάταξης. Τρεις θέσεις πιο κάτω στο R5 βρέθηκε η Μουτσίου, ενώ ο Μπούτης ήταν 27ος. Στο R4 τα ελληνικά όπλα έμειναν εκτός τελικού με τον Κακοσαίο να κατακτά την 9η θέση, η Μουτσίου την 10η και ο Μπούτης την 22η.

Η Ελένη Ζάμπουρα, αν και αγωνίστηκε με νέο όπλο έμεινε στην 9η θέση στο αεροβόλο πιστόλι P2 με 351. Η Κατερίνα Παναγιώτου ήταν 10η με 348 και η Αναστασία Μάγκου 13η με 291. Στο αεροβόλο τουφέκι R1 ο Σωτήρης Γαλογαύρος ήταν 12ος με 569, ενώ στο αεροβόλο τουφέκι R2 η Μάγκου κατετάγη 13η με 354.