Ελλάδα- Ρουμανία 20-32: Δεύτερη ήττα για την Εθνική

Την ήττα με 32-20 από την πανίσχυρη Ρουμανία γνώρισε η Εθνική Γυναικών στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, στη 2η αγωνιστική των προκριματικών του ΕURO 2024.

Η ελληνική ομάδα τα έδωσε όλα απέναντι σε μία από τις κορυφαίες σχολές του γυναικείου χάντμπολ, έχοντας πολύ καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 19’ η Ελλάδα ήταν πίσω με 9-7 και έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8-15. Στο δεύτερο μέρος η εμπειρία και η ποιότητα της Ρουμανίας δεν άφησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πλησιάσει στο σκορ και το παιχνίδι έληξε με 20-32.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρουμανία είχε νικήσει στην πρεμιέρα τη Βοσνία με 49-18!

Οι επόμενοι αγώνες για την Εθνική μας στον Α’ όμιλο είναι στις 28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου απέναντι στη Βοσνία.

ΕΛΛΑΔΑ- ΡΟΥΜΑΝΙΑ 20-32
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 3-9, 7-10, 7-10, 8-15 (ημχ), 8-17, 12-18, 14-23, 16-25, 18-30, 20-32
ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 3, Σεβδίλη 2, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 3, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου, Καραμάνου.
Διαιτητές: Ράους- Λίνστερ (Λουξεμβούργο), Παρατηρητης: Καπλάνης (Κύπρος), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2