Η Λιθουανία επικράτησε της Τουρκίας

Η ευστοχία των Λιθουανών από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκρινε τη νίκη για τους «οικοδεσπότες» του Ευρωμπάσκετ, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι στον Α' όμιλο (Πανεβέζις).

Η ευστοχία των Λιθουανών από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκρινε τη νίκη για τους «οικοδεσπότες» του Ευρωμπάσκετ, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι στον Α’ όμιλο (Πανεβέζις). Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα επικράτησαν 75-68 της Τουρκίας, σε αγώνα για την 3η ημέρα, και υποχρέωσαν τους περσινούς φιναλίστ του Μουντομπάσκετ στην πρώτη ήττα τους στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-32, 49-51, 68-75

Μετά από έναν εξαιρετικό σε εξέλιξη αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Λιθουανία κατάφερε χάρη στην ευστοχία των Σονγκάιλα, Γιασικεβίτσιους και Γιασάιτις από τη γραμμή των ελεύθερων βολών να “τρέξει” στα τελευταία κρίσιμα 50” σερί 6-0 και από το 69-68 να πάρει τη νίκη με 75-68. Λάθη και αστοχία των Τούρκων σε αυτό το κρίσιμο διάστημα (σ.σ. λάθος του Πρέλτζιτς, φάουλ των Αρσλάν, Ονάν, Τούρκογλου) γκρέμισαν ό,τι έχτιζε ο Ιλιάσοβα για περίπου 35 λεπτά, διάστημα κατά το οποίο είχε φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 20 πόντους και έδειχνε να οδηγεί την Τουρκία σε μία μεγάλη νίκη, που τελικά δεν ήρθε ποτέ…

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ορχούν Ενέ): Ακιόλ , Πρέλτζιτς 7, Ονάν 10, Ιλιάσοβα 20 (2), Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Ασίκ 11, Αρσλάν 2, Καντέρ 5, Τούρκογλου 9 (1).
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Καουκένας 11 (1), Καλνιέτις 9 (1), Πόσιους 9, Γιανκούνας 7, Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 11 (2), Κ.Λαβρίνοβιτς , Γιασικεβίτσιους 7 (1), Γιαβτόκας 4.