Τρίτη μέσω… παράτασης η Ιταλία

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση οι Ιταλοί επικράτησαν 86-81 των Ισπανών και προκρίθηκαν ως τρίτοι στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, αφήνοντας τους «φούριας ρόχας» στην τέταρτη θέση.

Πρώτοι τερμάτισαν οι Κροάτες που στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν του Ουκρανούς, ενώ δεύτεροι οι Σλοβένοι, οι οποίοι θα κοντραριστούν με τους Γάλλους. Οι Ιταλοί στα προημιτελικά θα παίξουν με τους Λιθουανούς ενώ οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία.

Η Ιταλία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπελινέλι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (24-12). Η απάντηση της Ισπανίας ήταν άμεση και με ένα σερί 12-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου επέστρεψε στο ματς (24-24). Οι Ιταλοί ωστόσο ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια έστω και με μικρό προβάδισμα (37-36).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (43-42), όμως με ένα ξέσπασμα οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ (43-54) και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (45-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ορένγκα ξέφυγε ακόμη και με 15 πόντους (45-60), όμως οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και με καλάθι του Ντατόμε στην εκπνοή έστειλα το ματς στην παράταση (70-70).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και εκμεταλλευόμενοι τις άστοχες βολές των αντιπάλων τους έφτασαν στη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-37, 45-56, 70-70(κ.α.), 86-81(παρ.)

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 17, Τζεντίλε 25(2), Ροσέλι, Βιτάλι 3(1), Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 16(2), Ντίνερ, Κουζίν 4, Ντατόμε 11(1), Τσιντσαρίνι 8.

Ισπανία (Ορένγκα): Ρούντι Φερνάντεθ 4, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 18(2), Ρέι 2, Καλντερόν 5(1), Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 5(1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 5, Γκασόλ 32(1τρ., 10ριμπ.), Μουμπρού 4.