Έδειξε χαρακτήρα η Ουκρανία

Η Ουκρανία αντέδρασε μετά τη "βαριά" ήττα από τη Λετονία, επικράτησε με 82-75 τη Σερβία και μπήκε και πάλι στο "κόλπο" της πρόκρισης στους "8" του Ευρωμπάσκετ.

Η Ουκρανία αντέδρασε μετά τη “βαριά” ήττα από τη Λετονία, επικράτησε με 82-75 τη Σερβία και μπήκε και πάλι στο “κόλπο” της πρόκρισης στους “8” του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς από την πλευρά της, θα χρειαστεί να ιδρώσει πλέον για να πάρει την πρώτη θέση στο 6ο όμιλο ή πιο συγκεκριμένα να νικήσει τη Γαλλία στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής την Κυριακή (15/9).

Το ημίχρονο έληξε με τους Ουκρανούς μπροστά στο σκορ οριακά (41-40) μετά από 20 λεπτά ανοιχτού παιχνιδού. Οι Ουκρανοί υπερείχαν στα τρίποντα, οι “πλάβι” στα ριμπάουντ και το αποτέλεσμα ήταν η ισορροπία. Η ομάδα του Μάικ Φρατέλο, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 22-14 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε διαφορά 9 πόντων, η οποία αποδείχθηκε καθοριστική.

Οι Σέρβοι με κορυφαίο τον Μπιέλιτσα που σημείωσε 22 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ, προσπάθησαν να κλείσουν την ψαλίδα και να μπουν και πάλι στο ματς, αλλά… ξύπνησαν αργά. Οι Ουκρανοί δεν έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και πήραν πανάξια τη νίκη με το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-40, 63-54, 82-75

Ουκρανία (Μάικ Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 2, Τζέτερ 20, Μίσουλα 6, Γκλιέμποφ, Γκλαντίρ 7, Λίποβι 9, Νατιάζκο 9 (6 ριμπάουντ), Ζαμπιρτσένκο, Κορνιγένκο 21 (8 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ, Πούστοβι, Κραβτσόφ 8

Σερβία (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 3, Νεμ. Κρστιτς, Μίτσιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 15, Μπιέλιτσα 22 (10 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 3, Γκάγκιτς 2, Νεν. Κρστιτς 17, Άντουσιτς, Κάτιτς 7, Στίματς