Η Φινλανδία νίκησε 86-83 τη Ρωσία μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με δύο παρατάσεις και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Η Φινλανδία νίκησε 86-83 τη Ρωσία μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με δύο παρατάσεις και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ. Η “αρκούδα” αντίθετα, με 4 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια γράφει την πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία της και θα παίξει τη Δευτέρα (9/9) με την Τουρκία για καθαρά διαδικαστικούς λόγους.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλά στον αγώνα, έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους (18-11), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο +2 γι’ αυτούς, ενώ στο ημίχρονο οι Φινλανδοί προηγούνταν οριακά με 31-30. Με καλή απόδοση στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Καράσεφ πήρε κεφάλι με 46-41, αλλά οι Φινλανδοί πήγαν το ματς στην παράταση με 67-67 με δύο εύστοχες βολές του Μότολα.

Στην τελευταία επίθεση της Ρωσίας στην πρώτη παράταση ο Σβεντ σπατάλησε το τελευταίο σουτ και στη δεύτερη παράταση οι πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του Ντέτμαν πήραν τη νίκη με το τελικό 86-83.

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-30, 41-46, 67-67, 75-75, 86-83

Φινλανδία (Ντέτμαν): Μούρινεν 7, Χαφ 20, Λι 9, Σάλιν 12, Κότι 12, Κόπονεν 11, Μότολα 12, Ράνικο 3, Κοϊβίστο, Χάανπε

Ρωσία (Καράσεφ): Σοκόλοφ 4, Φριτζόν 16, Βορόνοφ 6, Σβεντ 25, Αντόνοφ 10, Μόνια 9, Σαβρασένκο 5, Πονκρασόφ 7, Βάλιεφ, Χβοστόφ